Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Ekspozycja na UVB zmniejsza ryzyko krótkowzroczności

Rekomendowane odpowiedzi

Większa ekspozycja na promieniowanie UVB, zwłaszcza w młodym wieku, zmniejsza ryzyko krótkowzroczności (miopii).

Krótkowzroczność to złożona cecha, na którą wpływa wiele czynników genetycznych i środowiskowych. Częstość jej występowania rośnie na całym świecie, a najbardziej w zurbanizowanej Azji.

Zespół dr Astrid E. Fletcher z Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej badał związek między promieniowaniem UVB, stężeniem witaminy D w surowicy oraz polimorfizmem (wariantami) genów szlaku witaminy D. Naukowcy brali poprawkę na liczbę lat edukacji.

W badaniu uwzględniono losową próbę osób w wieku 65+ z 6 ośrodków badawczych European Eye Study. Spośród 4187 uczestników 4166 przeszło badanie oka (m.in. wad refrakcji) i odpowiedziało na pytania kwestionariuszowe. Pobrano im także krew. Po wykluczeniu pacjentów z afakią, pseudoafakią (rzekomosoczewkowością), związanym z wiekiem zwyrodnieniem plamki żółtej i zaćmą ostatecznie zidentyfikowano 371 osób z krótkowzrocznością i 2797 bez. Średnia wieku wynosiła 72,4 roku, a kobiety stanowiły 54% próby.

Okazało się, że zwiększona ekspozycja na UVB w wieku 14-19 i 20-39 lat wiązała się ze zmniejszonym ryzykiem miopii. Choć wśród osób z najwyższego tercyla lat wykształcenia ryzyko krótkowzroczności było 2-krotnie wyższe, ujemna korelacja między UVB i krótkowzrocznością utrzymywała się nawet po wzięciu poprawki na liczbę lat wykształcenia.

Nie odnotowano zależności między krótkowzrocznością a stężeniem witaminy D3 w surowicy i wariantami genów szlaku witaminy D. Ku swojemu zaskoczeniu autorzy publikacji z pisma JAMA Ophthalmology zauważyli, że przynależność do najwyższego kwintyla poziomu luteiny w surowicy wiązała się z mniejszym ryzykiem miopii (specjaliści zaznaczają, że wynik ten wymaga dalszych badań).


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...