Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Bakteria ze skóry chroni przed chorobami?

Rekomendowane odpowiedzi

Rolf Lood z Uniwersytetu w Lund wykazał, że 2. pod względem liczebności bakterie ludzkiej skóry - Propionibacterium acnes - uwalniają białko, które chroni nas przed reaktywnymi formami tlenu (RFT). Nowemu enzymowi nadano nazwę RoxP (od radical oxygenease of Propionibacterium acnes). Jego działanie jest równie silnie, jak znanych przeciwutleniaczy, np. witaminy C czy E.

Autorzy publikacji z pisma Nature podkreślają, że nic im nie wiadomo o homologu RoxP u innych bakterii.

Nazwa [P. acnes] ma związek z faktem, że pałeczki te odkryto po raz pierwszy u pacjenta z ciężkim trądzikiem. Nie ma jednak pewności, że powodują one trądzik - być może ich obecność ma po prostu związek z rozpowszechnieniem - wyjaśnia Lood.

Lood dodaje, że RoxP chroni przed stresem oksydacyjnym, a częstym jego źródłem jest promieniowanie UV. RoxP wiąże hem, redukuje wolne rodniki i chroni cząsteczki przed utlenianiem; generalnie odgrywa kluczową rolę w przeżyciu P. acne w warunkach tlenowych oraz w kolonizacji skóry w warunkach ex vivo.

"Białko to jest ważne dla przetrwania pałeczek na naszej skórze. Uwalniając RoxP, P. acne poprawiają sobie warunki życia, ale jednocześnie wyświadczają przysługę ludziom". Opisywany związek ma więc charakter komensalny.

Ponieważ P. acne są tak rozpowszechnione, występują zarówno u osób z i bez chorób skóry. Lood podkreśla jednak, że ludzie mają na skórze różne ilości tych bakterii, w dodatku uwalniają one różne ilości ochronnej RoxP.

W planach są dalsze badania na zwierzętach i na ludziach. W ramach studium na ludziach porównywane będą 3 grupy: z rakiem podstawnokomórkowym skóry, rogowaceniem słonecznym (stanem przedrakowym) i zdrowa (kontrolna). W ten sposób Szwedzi chcą ustalić, czy istnieje związek między nasileniem choroby a ilością RoxP na skórze człowieka.

Badania na zwierzętach mają zaś ocenić zabezpieczającą funkcję RoxP. Część myszy dostanie więc enzym, a część nie. Później naukowcy będą je wystawiać na oddziaływanie UV. Jeśli wyniki okażą się pozytywne, RoxP będzie można uwzględnić w składzie filtrów słonecznych i w leczeniu łuszczycy i atopowego zapalenia skóry.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...