Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Znaleziono skamieniały mózg dinozaura

Recommended Posts

Naukowcom udało się zidentyfikować pierwszą znaną nam skamieniałą tkankę mózgową dinozaura. Pochodzi ona od osobnika znalezionego w Sussex. Tkanka przypomina tę występującą u współczesnych krokodyli i ptaków.

Skamieniałość należy do gatunku blisko spokrewnionego z iguanodonem. Znalazł ją w 2004 roku poszukiwacz skamieniałości, Jamie Hiscocks. Szanse na zachowanie się tkanki mózgowej są niezwykle małe, dlatego też odkrycie to jest tak cenne - mówi doktor Alex Liu, z Cambridge University. Tym razem tkanka się zachowała, gdyż wkrótce po śmierci zwierzęcia jego mózg trafił do wysoce kwasowego, zawierającego niewiele tlenu, zbiornika wodnego. Tkanki uległy mineralizacji zanim się rozłożyły. Sądzimy, że dinozaur ten padł blisko zbiornika lub w nim, a jego głowa została pogrzebana w osadach - stwierdza doktor David Norman.
Specjaliści z Cambridge we współpracy z naukowcami z University of Western Australia wykorzystali skaningowy mikroskop elektronowy do zidentyfikowania opon mózgowych, kolagenu i naczyń krwionośnych. Zauważono też struktury kory mózgowej i naczyń włosowatych.

U typowych gadów mózg ma kształt kiełbasy, otoczony jest gęstą siecią naczyń krwionośnych i zatokami. Sam mózg zajmuje około połowy przestrzeni w czaszce. Tymczasem wydaje się, że skamieniały mózg dotykał czaszki, co może sugerować, iż dinozaury miały duży mózg. Naukowcy zalecają jednak ostrożność, gdyż najprawdopodobniej głowa martwego dinozaura była odwrócona i w miarę, jak mózg się rozkładał, grawitacja powodowała, iż naciskał on na czaszkę. Jako, że nie widzimy samych płatów, nie możemy stwierdzić, jak duży był mózg tego dinozaura. Oczywiście niewykluczone jest, że dinozaury miały większe mózgi niż sądzimy, ale nie jesteśmy w stanie tego stwierdzić na tym konkretnym przykładzie - stwierdzili autorzy badań.

 

 


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...