Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Wyciąg z żurawiny zaburza komunikację bakteryjną

Recommended Posts

Ekstrakt z żurawiny zaburza komunikację między bakteriami związanymi z uporczywymi zakażeniami.

Wcześniejsze badania wykazały, że żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon) zawiera proantocyjanidyny (ang. proanthocyanidins, PACs), które ze względu na właściwości antyoksydacyjne, przeciwdrobnoustrojowe i przeciwadhezyjne pomagają zapobiec chorobom. Biorąc to pod uwagę, naukowcy z McMaster University i INRS-Institut Armand-Frappier zastanawiali się, czy mogłaby ona pomóc w terapii rozwijających się zakażeń bakteryjnych.

Podczas badań na muszkach owocowych okazało się, że owady karmione wyciągiem z żurawiny żyły dłużej od grupy kontrolnej. Dodatkowo ekstrakt ograniczał nasilenie zakażeń bakteryjnych. Jednym słowem: ekstrakt chronił je przed śmiertelnymi infekcjami.

Oznacza to, że żurawina mogłaby stanowić część arsenału wykorzystywanego do walki z infekcjami, minimalizując zależność od antybiotyków - podkreśla prof. Nathalie Tufenkji.

PACs żurawiny zaburzają zdolność bakterii [pałeczek ropy błękitnej Pseudomonas aeruginosa] do komunikacji, rozprzestrzeniania się i rozwoju zjadliwości, a więc proces zwany quorum sensing - dodaje prof. Eric Déziel.

Chromatografia cieczowa ze spektrometrią mas wykazała, że ekstrakt zmniejszał produkcję cząsteczek sygnałowych pałeczek - laktonów N-acylo homoseryny (AHL). Monitoring ekspresji genów wykazał zaś, że doszło m.in. do inhibicji genów syntaz AHL - LasI/RhlI.

Dzięki badaniom kanadyjskiego zespołu wiadomo, że żurawina nie tylko zapobiega nawracającym zakażeniom dróg moczowych, blokując zdolność bakterii do przywierania do ścian komórek; jej proantocyjanidyny pomagają dodatkowo kontrolować zjadliwość i rozprzestrzenianie potencjalnie niebezpiecznych zakażeń.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...