Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Mysz śpiewa jak silnik odrzutowca

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas zalotów czy obrony terytorium myszy wydają z siebie ultradźwięki. Okazuje się, że wykorzystują przy tym mechanizm przypominający działanie silnika samolotów naddźwiękowych.

Dotąd sądzono, że pieśni myszy są wytworem mechanizmu przypominającego czajnik lub drgania strun głosowych. Żadnej z tych hipotez jednak nie potwierdzono. Zamiast tego okazało się, że gryzonie kierują mały strumień powietrza z tchawicy na wewnętrzną ścianę krtani. Powodują w ten sposób drgania i uzyskują ultradźwiękowy gwizd.

Wykorzystując superszybkie nagranie (100 tys. klatek na sekundę), międzynarodowy zespół naukowców zademonstrował, że gdy z krtani myszy wydobywały się ultradźwięki, struny głosowe pozostawały całkowicie nieruchome.

Podobny mechanizm generowania dźwięku występuje jedynie przy zastosowaniach opływu naddźwiękowego, np. pionowym starcie i lądowaniu na silnikach odrzutowych, lub przepływach poddźwiękowych o dużej prędkości, np. w strumieniach do prędkiego chłodzenia elementów elektrycznych lub turbin. Jak widać, by wytworzyć ultradźwięki, myszy robią coś bardzo złożonego i mądrego - podkreśla dr Anurag Agarwal z Uniwersytetu w Cambridge.

Niewykluczone, że wiele gryzoni wykorzystuje w komunikacji ultradźwięki. Bardzo mało wiadomo jednak na ten temat. Możliwe nawet, że nietoperze stosują ten mechanizm w echolokacji. Mimo że myszy tak dokładnie badano, nadal zaskakują nas jakimiś sztuczkami - podsumowuje dr Coen Elemans z Uniwersytetu Południowej Danii.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...