Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Tyją przez nagły spadek przemiany materii?

Rekomendowane odpowiedzi

Epidemię otyłości wśród współczesnych nastolatków można, wg naukowców ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu w Exeter, przypisać nagłemu spadkowi spoczynkowej przemiany materii w okresie dojrzewania.

Autorzy publikacji z The International Journal of Obesity zauważyli, że po wejściu w okres dojrzewania i u dziewcząt, i u chłopców następuje szybki spadek liczby spalanych kalorii.

Prof. Terence Wilkin ustalił, że w porównaniu do siebie w wieku 10 lat, 15-latki zużywają w stanie spoczynku o 400-500 kalorii mniej. Do wieku 16 lat wydatkowanie kalorii znowu zaczyna rosnąć. Badanie pokazało także, że nastolatki mniej się ruszają w czasie pokwitania. Spadek ilości ruchu jest szczególnie wyraźny u dziewcząt, u których między wiekiem 7 i 16 lat poziom aktywności spada o ok. 1/3.

Brytyjczycy dywagowali, że wydatkowanie energii na podtrzymanie funkcji życiowych powinno rosnąć z rozmiarami ciała. U badanych dzieci rzeczywiście się tak działo po skończeniu 5 lat. Naukowców zdziwiło jednak, że po 10. r.ż. następował nagły spadek wydatkowania energii. Było to tym bardziej zaskakujące, że to okres szybkiego wzrostu, a wzrost wymaga wielu kalorii.

W latach 2000-2012 naukowcy analizowali dane 279 uczniów z Earlybird Study, w ramach którego między 5. a 16. r.ż. dzieci badano co pół roku: pobierano próbki krwi, określano też skład i wymiary ciała, tempo przemiany materii i aktywność fizyczną.

Kiedy szukaliśmy wyjaśnienia dla nasilenia otyłości w okresie pokwitania, zaskoczył nas duży i niespodziewany spadek liczby kalorii spalanych w stanie spoczynku. Możemy tylko spekulować, czemu się tak dzieje, ale niewykluczone, że to skutek cechy ewolucyjnej, oszczędzającej kalorie na wzrost. W kulturach, gdzie obecnie jedzenia jest pod dostatkiem, zjawisko to prowadzi [niestety] do nastoletniej otyłości. Mogliśmy ewoluować w ten sposób, by zapewnić sobie kalorie potrzebne do wsparcia zmian zachodzących w ciele w okresie dojrzewania, ale teraz, gdy każdego dnia mamy tyle kalorii, ile trzeba, spadek [przemiany materii] oznacza nadmierną wagę - podsumowuje prof. Wilkin.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...