Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Hibernując, nadal wyczuwają niebezpieczeństwo

Recommended Posts

Hibernujące pałaneczki gruboogonowe (Cercartetus nanus) potrafią wyczuć nadciągające niebezpieczeństwo.

Zespół Julii Nowack z Uniwersytetu Nowej Anglii prowadził laboratoryjne testy na 5 C. nanus, które zapadły w torpor (stan kontrolowanego obniżenia temperatury ciała).

Podczas torporu zwierzęta nie żerują, a temperatura ich ciała spada. Okresy głębokiego uśpienia mogą trwać nawet do miesiąca. U pałaneczek epizody torporu nie wiążą się z jakąś konkretną porą roku. Ssaki chowają się wtedy w wyścielonych liśćmi i korą dziuplach, pod ziemią albo w ptasich gniazdach. Mogą przez to paść ofiarą planowych zimowych wypalań czy letnich pożarów, które z powodu ocieplenia klimatu stają się w Australii coraz częstsze.

Autorzy publikacji z pisma The Science of Nature zauważyli, że podczas torporu pałaneczki potrafią wyczuć zapach dymu, a ich reakcje zależą od temperatury. Gdy temperatura otoczenia wynosiła ok. 10 stopni Celsjusza i temperatura ciała C. nanus była niska, nie zaobserwowano żadnych ruchów. Po osiągnięciu 15°C trzy samce pobudziły się na tyle, że zaczęły się ruszać, ale dwie samice tylko uniosły głowę. Australijczycy zauważyli, że gdy temperatura ciała wynosiła ok. 24°C, pałaneczki gruboogonowe były w stanie wykonywać zaawansowane ruchy. Spadek temperatury ciała poniżej 13°C powodował zaś, że ruchy były skrajnie wolne i bardzo podstawowe.

Podczas bardzo chłodnych dni powinno się unikać planowego wypalania, by dać zapadającym w torpor zwierzętom szansę na ucieczkę - podsumowuje Nowack.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

To torbacze najwyraźniej nie mają tkanki tłuszczowej brunatnej jak ssaki łożyskowe, skoro tak wolno nabierają ciepłotę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...