Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Złowieszcza muzyka szkodzi wizerunkowi rekinów

Recommended Posts

Złowieszcza muzyka, którą podkłada się pod nagrania rekinów w filmach przyrodniczych, sprawiają, że ludzie bardziej boją się tych ryb. Te negatywne emocje utrudniają z kolei ochronę zagrożonych gatunków.

Zespół prof. Andrew Nosala z College'u św. Katarzyny w San Marcos pokazał 2100 osobom 1-minutowy klip z rekinami. Był on niemy albo okraszony złowieszczą bądź krzepiącą muzyką.

Okazało się, że ludzie, którzy oglądali nagranie z budzącą grozę muzyką, oceniali rekiny bardziej negatywnie.

Choć wykorzystanie złowieszczego podkładu w produkcjach dokumentalnych, serwisach informacyjnych, a nawet pokazach na żywo z rekinami kusi z powodu chęci zmaksymalizowania aspektów rozrywkowych, zniekształcając postrzeganie ryb przez widzów, zabieg ten może osłabiać ich wartość edukacyjną.

Nosal postanowił się zająć tym zagadnieniem, gdy odkrył, że muzyka towarzysząca rekinom jest często złowieszcza i niepokojąca jak w "Szczękach", podczas gdy podkład związany z innymi zwierzętami, np. delfinami, można opisać jako majestatyczny czy figlarny.

Profesor ma nadzieję, że wyniki opisane na łamach PLoS ONE spowodują, że filmowcy zastanowią się dwa razy, nim w przyszłości skojarzą z rekinami złowróżbną muzykę.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...