Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Biorusztowanie z hydrożelu wspomaga regenerację rdzenia

Rekomendowane odpowiedzi

Sing Yian Chew i zespół z Uniwersytetu Technologicznego Nanyang wykazali, że rusztowanie z hydrożelu wspomaga naprawę tkanek po uszkodzeniu rdzenia nerwowego.

Za pomocą dostępnych wcześniej biorusztowań często nie udawało się kierować wzrostem nerwów, a wokół implantu tworzyły się blokujące regenerację blizny. Singapurczycy postanowili więc stworzyć nowy typ rusztowania.

Naukowcy połączyli kolagenowy hydrożel z luźno rozmieszczonymi nanowłóknami kopolimeru PCL, czyli poli(ε-kaprolaktonu), z EEP (fosforanem trietylu), uzyskując trójwymiarowe rusztowanie, które można wszczepić w miejscu uszkodzenia rdzenia. Sprawdzali też, czy pomocny jest dodatek neurotrofiny 3 (NT3).

Neurotrofiny spełniają wiele różnych funkcji, np. regulują wzrost dendrytów, modulują uwalnianie neuroprzekaźników oraz ekspresję ich receptorów, biorą udział w kształtowaniu obwodów neuronalnych, a także kontrolują namnażanie, różnicowanie i plastyczność neuronalną.

Po 3 miesiącach stwierdzono, że u szczurów z rdzeniem uszkodzonym na poziomie kręgu C5 implant, zwłaszcza wysycony NT3, sprzyjał wzrostowi nerwów wzdłuż nanowłókien, nie powodując przy tym stanu zapalnego czy bliznowacenia (w przypadku zastosowania NT3 średnia długość aksonu wynosiła 391,9 ± 12,9 μm). Co ważne, gryzonie z rusztowaniem z NT3 odzyskały więcej funkcji ruchowych.

Autorzy raportu z pisma ACS Biomaterials Science & Engineering podsumowują, że ich hybrydowe rusztowanie zapewniało skuteczne kierowanie kontaktowe dla aksonów in vivo.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

We Wrocławiu nasi neurochirurdzy chirurdzy skutecznie zespolili rdzeń u człowieka. I do tego czucie zaczęło funkcjonować. Tylko, ze nasza nauka ma małą siłę przebicia na świecie i u nas (zwłaszcza jeśli chodzi o nakłady). Fundusze na rozwój są skąpe, a pomysły nie są wdrażane do komercyjnych zastosowań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...