Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Starsza młodszej zawsze przyjdzie z pomocą

Recommended Posts

Japońscy prymatolodzy zaobserwowali, że starsze samice bonobo przychodzą z pomocą młodszym samicom, gdy te padają ofiarą agresywnych samców.

Nahoko Tokuyama i Takeshi Furuichi z Uniwersytetu w Kioto obserwowali bonobo z Wamba w Demokratycznej Republice Konga.

Samice naczelnych nawiązują czasem sojusze, by atakować innych. Zazwyczaj koalicje tworzą się między krewnymi, które w ten sposób chronią przed obcymi cenne zasoby. U bonobo w okresie dojrzewania samice opuszczają jednak grupę urodzenia, dlatego generalnie samice w stadzie nie są ze sobą spokrewnione. Mimo to często tworzą sojusze. Głównym celem naszego badania było zbadanie dynamiki grupowej leżącej u podłoża formowania takich koalicji - wyjaśnia Tokuyama.

Po 4 latach obserwacji okazało się, że wszystkie koalicje samic powstawały, by atakować samce, zazwyczaj po tym, jak samiec zachowywał się agresywnie w stosunku do jednej bądź większej liczby samic. Starsze samice miały większe szanse, by wygrać z samcem w walce dwóch osobników. Gdy samice tworzyły koalicje, zawsze wygrywały z samcami. Co istotne, bliskość stosunków starszych i młodszych samic nie miała wpływu na tworzenie koalicji (prawdopodobieństwo udzielenia pomocy).

Wg Tokuyamy, tworzenie koalicji samic bonobo mogło wyewoluować jako sposób radzenia sobie z molestowaniem. Młode samice stoją niżej w hierarchii niż samce, ale ochrona ze strony starszych samic wydaje się pozwalać młodym samicom przyłączyć się do grupy bez ryzyka ataku ze strony samców. Kontrolując w ten sposób agresję samców, samice utrzymują ogólną nadrzędność w hierarchii społecznej.

Jest to korzystne również dla starszych samic, ponieważ w nadziei na ochronę młode samice zaczynają spędzać z nimi więcej czasu, a dzięki temu synowie starszych małp mają większe szanse na kopulację z młodszymi partnerkami.

 

 


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...