Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Rzadkie sceny ze starożytnej synagogi

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas wykopalisk synagogi w pobliżu kibucu Chukok w Dolnej Galilei archeolodzy odkryli mozaiki przedstawiające arkę Noego i przejście Izraelitów przez rozstępujące się Morze Czerwone.

Mozaiki znajdują się na podłodze nawy synagogi sprzed ok. 1600 lat. Na jednym z paneli widać arkę oraz pary zwierząt, w tym słoni, lampartów, osłów, węży, niedźwiedzi, lwów, strusi, wielbłądów, owiec i kóz. Na drugim przestawiono żołnierzy faraona, połykanych przez duże ryby. Otaczają ich przewrócone rydwany.

Takie sceny są bardzo rzadkie w starożytnych synagogach - twierdzi prof. Jodi Magness z Uniwersytetu Północnej Karoliny, dyrektor wykopalisk. Cztery pozostałe znane mi przykłady [dwie mozaiki z arką i dwie sceny przejścia przez Morze Czerwone] znajdują się w Dżaraszu (starożytnej Gerazie) w Jordanii, Mopsuestii w Turcji oraz Hamaam w Izraelu [tu dzieło zachowało się fragmentarycznie i niezbyt dobrze] i Dura Europos w Syrii [w tym przypadku malowidło naścienne nie przedstawiało jednak ryb pożerających żołnierzy].

W przeszłości w Chukok odkryto m.in. częściowo zachowaną mozaikę złożoną z 2 scen. Jedna z nich przedstawia Samsona, który przywiązuje do lisich ogonów pochodnie, zapala je i puszcza na filistyńskie pola uprawne, msząc się w ten sposób za oddanie żony innemu mężczyźnie. Na innej widnieje medalion z hebrajską inskrypcją odnoszącą się do nagród czekających na ludzi robiących dobre uczynki. Po bokach napisu widnieją medaliony z kobiecymi twarzami.

Ponieważ wcześniejszych odkryć dokonywano, odsłaniając ścianę wschodnią, archeolodzy nie byli pewni, czy mozaiki będą się ciągnąć również w nawie. Wykopaliska ostatniego sezonu potwierdziły, że tak.

Warto też przypomnieć, że wykopaliska prowadzone we współpracy z Izraelską Służbą Starożytności ujawniły pierwszą niebiblijną mozaikę ze starożytnej synagogi. Przedstawia ona 2 ważnych mężczyzn, prawdopodobnie legendarne spotkanie Aleksandra Wielkiego i wysokiego kapłana żydowskiego.

Podczas prac w Chukok znaleziono również monety z okresu 2300 lat. Ich badaniem zajmował się prof. Nathan Elkins.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...