Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Przenośna 'sztuczna nerka' szansą dla dializowanych

Rekomendowane odpowiedzi

Wstępne testy kliniczne dowiodły, że ubieralna "sztuczna nerka" może sprawdzić się w roli urządzenia do dializy. Podczas testów zauważono pewne problemy techniczne, które należy przezwyciężyć, zanim nowa technologia się upowszechni.

Konwencjonalna dializa u osób chorych na ostrą niewydolność nerek wymaga zwykle odbycia trzech sesji dializ przy stacjonarnym urządzeniu. Taki tryb leczeni znacznie ogranicza chorego. Ubieralne przenośne urządzenie dawałoby pacjentowi nie tylko większą swobodę, ale pozwalałoby planować dializy znacznie bardziej elastycznie.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała zgodę na przeprowadzenie testów nowego przenośnego urządzenia. W badaniach, które odbyły się jesienią ubiegłego roku w Centrum Medycznym University of Washington wzięło udział 7 pacjentów. Byli oni dializowano nawet do 24 godzin.

Celem testów było sprawdzenie bezpieczeństwa i wydajności urządzenia. Naukowcy chcieli też dowiedzieć się od pacjentów, jak odbierają tego typu dializy w porównaniu z dializami standardowymi. Badania wykazały, że nowe urządzenie efektywnie oczyszcza krew z takich produktów przemiany materii jak mocznik, kreatynina, fosfor, usuwa też nadmiar wody i soli. To jednak nie wszystko. Pacjenci poddawani standardowym dializom muszą przestrzegać specjalnej diety. U osób, które używały Wearable Artificial Kidney elektrolity, takie jak sód i potas oraz płyny ustrojowe, pozostawały w normie, nawet jeśli nie przestrzegały one specjalnej diety. Stwierdzono również, że pacjenci dobrze tolerują urządzenie, nie wystąpiły u nich żadne poważne skutki uboczne, a układ krążenia pracował u wszystkich stabilnie przez cały czas. Testy przerwano po siódmym pacjencie, gdyż wystąpiły problemy techniczne z urządzeniem. W roztworze do dializy pojawiło się zbyt dużo dwutlenku węgla, co spowodowało zaburzenia w stosunku przepływającej przez urządzenie krwi i roztworu.

Raport techniczny, który powstał po testach, wskazuje, że przed rozpoczęciem kolejnych, długoterminowych, testów Wearable Artificial Kidney, konieczne jest takie przeprojektowanie urządzenia, by było ono bardziej bezpieczne i pracowało bardziej stabilnie. Wskazano jednak, że wstępny test dowodzi, iż możliwe jest opracowanie przenośnego ubieralnego urządzenia do dializowania.

Pacjenci, pytani o doświadczenia związane z nowym urządzeniem, bardzo sobie je chwalili i oceniali wyżej, niż urządzenia stacjonarne. Tego można się było spodziewać, gdyż już z wcześniejszych badań wiadomo, że osoby dializowane i ich rodziny bardziej cenią sobie dializy przeprowadzane w domu oraz taki sposób dializowania, który daje im większą swobodę.
Wynalazcą nowatorskiego urządzenia dializującego jest doktor Victor Gura z Cedar-Sinai Medical Center, który jest równocześnie dyrektorem ds. medycznych w firmie Blood Purification Technologies.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekaw w jaki sposób pacjent byłby "podpięty" do takiej sztucznej nerki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...