Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Odnaleziono wrak HMS Endeavour?

Recommended Posts

Specjaliści twierdzą, że odnaleźli wrak HMS Endeavour, okrętu Jamesa Cooka. Legendarny odkrywca pływał na tej jednostce w latach 1768-1771 gdy poznawał nieznane wcześniej wody południowego Pacyfiku. Dotychczas jednak nie było wiadomo, gdzie znajduje się jednostka.

Wiadomo było, że po podróży Cooka okręt został sprzedany, miał wielu właścicieli, w końcu został przemianowany na Lord Sandwich i wziął udział w wojnie o niepodległość USA. Lord Sandwich był w tym czasie pierwszym lordem admiralicji, więc taka nazwa miała sens. Z opisu jednostki, jej wymiarów wiemy, że 'Lord Sandwich" to "Endeavour" - mówi doktor Kathy Abbas z Rhode Island Marine Archeology Project. To niedochodowa organizacja, która od ponad 20 lat  bada historię morską stanu Rhode Island. Teraz jej przedstawiciele informują, że wrak Lorda Sandwicha został odnaleziony w porcie w Newport.

Abbas mówi, że w 1778 roku jednostka została wysłana przez rząd Wielkiej Brytanii, by dowodzić bitwą o Rhode Island. Amerykańska armia znajdowała się na lądzie, a Francja wysłała jej na pomoc flotę. Brytyjczycy zdali sobie sprawę z niebezpieczeństwa i wysłali 13 okrętów do zablokowania miasta. Wszystkie zostały zatopione na dość płytkich wodach. Specjaliści odkryli, że wraki brytyjskiej floty znajdują się w 9 różnych miejscach, a w jednym z nich, gdzie znaleziono 5 wraków, znajduje się też Lord Sandwich. Teraz eksperci chcą lepiej zbadać i opisać wszystkie jednostki.

HMS Endeavour to jedna z najbardziej zasłużonych jednostek w historii. Zwodowana w 1764 roku jako Earl of Pembroke została w 1768 kupiona przez brytyjską marynarkę i wysłana z misją naukową na Pacyfik z zadaniem badania tamtejszych wód. Pod dowództwem Cooka statek opłyną Przylądek Horn, dotarł do Tahiti, Nowej Zelandii i Australii.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...