Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Rekordowo długi łańcuch karbynu

Rekomendowane odpowiedzi

Międzynarodowy zespół naukowy uzyskał stabilne łańcuchy karbynu w bardzo długich nanorurkach o podwójnych ścianach. Łańcuchy składają się z 6400 atomów węgla. Uczeni opracowali nowy sposób produkcji karbynu, czyli nieskończenie długich łąńcuchów atomów węgla o niezwykle interesujących właściwościach. Tym razem zdecydowano się na użycie nanorurek o podwójnych ścianach, gdyż karbyn jest bardzo niestabilny w warunkach naturalnych.

Węgiel występuje w bardzo różnych formach. Może być diamentem, grafitem, grafenem, fullerenem czy karbynem. Dotychczas, pomimo trwających od 50 lat badań, nie uzyskano jedynie prawdziwego karbynu, który powinien być strukturą dwuwymiarową. Pomimo użycia różnych metod stabilizujących najdłuższym karbynem, jaki dotychczas zsyntetyzowano, jest 44-atomowy łańcuch uzyskany w 2010 roku.

Teraz naukowcy z Uniwersytetu w Wiedniu, we współpracy z wieloma znanymi ośrodkami badawczymi, w tym z grupą profesora Angela Rubio z Uniwersytetu Kraju Basków, uzyskali karbyn o długości aż 6400 atomów. Ich osiągnięcie to ważny krok w kierunku stworzenia perfekcyjne liniowych łańcuchów węgla.

Badania teoretyczne wykazały, że karbyn powinien mieć niezwykle interesujące właściwości mechaniczne, różne od diamentu i grafenu, a jego właściwości elektroniczne powinny pozwolić na rozwój nowych urządzeń jak np. półprzewodników magnetycznych, akumulatorów o dużej gęstości czy urządzeń spintronicznych. Jednak, jak zauważają autorzy najnowszych badań, do zbudowania takich urządzeń konieczne było opracowanie sposobu na wyciągnięcie karbynu z chroniących go nanorurek i ustabilizowanie w jakimś płynnym środowisku.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu jest dokładny opis http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3538808/World-s-strongest-material-Scientists-create-wonder-substance-carbyne-large-amounts-time.html

Sposób produkcji dość skomplikowany. Stworzenie dwuwarstwowej nanorurki by wyciągnąć z niej nitkę karbynu. Czekam bardziej  jednak na skupieniu się naukowców na samej nanorurce by kiedyś stworzyć z niej linę do windy na orbitę. Teoretycznie się to da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...