Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Rekordowe zaćmienie

Rekomendowane odpowiedzi

Układ podwójny TYC 2505-672-1 okazał się rekordzistą zarówno pod względem długości trwania zaćmienia jak i okresu upływającego pomiędzy zaćmieniami. Astronomowie z kilku amerykańskich uczelni zauważyli, że co 69 lat dochodzi w nim do trwającego 3,5 roku zaćmienia. TYC 2505-672-1 znajduje się w odległości niemal 10 000 lat świetlnych od Ziemi.

Dotychczasowym rekordzistą była gwiazda Epsilon Aurigae, która co 27 lat jest przysłaniania na 640-730 dni. Układ ten znajduje się znacznie bliżej Ziemi, bo jedynie 2200 lat świetlnych od nas, i jest jaśniejszy, co ułatwia badania.

Jednym z największych wyzwań astronomii jest fakt, że niektóre z najważniejszych zjawisk zachodzą w astronomicznej skali czasu, tymczasem astronomowie są ograniczeni ludzką skalą. Tutaj mamy do czynienia z fenomenem, który rozciąga się na wiele dekad i rzuca światło na zjawiska mogą mieć miejsce pod koniec życia systemu planetarnego - mówi profesor Keivan Stassun.

Odkrycia niezwykłych właściwości systemu TYC 2505-672-1 dokonano analizując tysiące zdjęć oraz wyniki setek obserwacji nieba. Wydaje się, że system ten składa się z dwóch czerwonych olbrzymów, z których powierzchnia jednego jest o około 2000 stopni Celsjusza cieplejsza od powierzchni Słońca. Astronomowie obliczyli, że gwiazdy muszą obiegać się w odległości około 20 jednostek astronomicznych. Obecnie nasze najpotężniejsze teleskopy nie są w stanie zaobserwować obu gwiazd osobno - mówi doktorant Joey Rodriguez. Prawdopodobnie jednak do czasu kolejnego zaćmienia, które będzie miało w miejsce w 2080 roku, postęp technologiczny pozwoli na zaobserwowanie obu gwiazd - dodaje.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Prawdopodobnie jednak do czasu kolejnego zaćmienia, które będzie miało w miejsce w 2080 roku, postęp technologiczny pozwoli na zaobserwowanie obu gwiazd
Z bliska? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...