Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Pewne bakterie z jamy ustnej zwiększają ryzyko udaru krwotocznego

Rekomendowane odpowiedzi

Badanie chorych hospitalizowanych z powodu ostrego udaru wykazało, że istnieje związek między udarem krwotocznym a występowaniem w jamie ustnej Cnm-pozytywnych szczepów Streptococcus mutans (u bakterii tych występuje gen cnm, który koduje wiążące się z kolagenem typu I białko Cnm).

Naukowcy z National Cerebral and Cardiovascular Center w Osace obserwowali pacjentów z udarem, by lepiej zrozumieć związki między udarem krwotocznym a bakteriami z jamy ustnej. Okazało się, że wśród osób z krwotokiem śródmózgowym aż 26% miało w ślinie Cnm-pozytywne S. mutans. Wśród pacjentów z innymi rodzajami udaru odsetek ten sięgał zaledwie 6%.

Zespół prof. Roberta P. Friedlanda ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu w Louisville przeprowadził też badanie rezonansem magnetycznym, by w ten sposób zidentyfikować ewentualne mikrokrwawienia mózgowe (niewielkie - 2-10-mm - ogniska obniżonego sygnału odpowiadają akumulacji złogów hemosyderyny wokół drobnych naczyń mózgu; jak tłumaczą neurolodzy, dochodzi do tego wskutek rozpadu hemoglobiny erytrocytów przechodzących przez uszkodzoną ścianę naczyniową). Mikrokrawienia zwiększają ryzyko następczego udaru krwotocznego oraz zaburzeń funkcji poznawczych (demencji).

Okazało się, że liczba mikrokrwawień mózgowych była znacznie częstsza u osób z Cnm-pozytywnymi szczepami S. mutans.

Akademicy dywagują, że S. mutans mogą się wiązać z osłabionymi wiekiem i nadciśnieniem naczyniami. Dochodzi wtedy do ich uszkodzenia i większych lub mniejszych krwawień.

To badanie pokazuje, że zdrowie jamy ustnej jest ważne z punktu widzenia zdrowia mózgu. Ludzie powinni dbać o zęby, bo jest to ważne dla ich mózgu, serca oraz, oczywiście, samych zębów.

Friedland podkreśla, że Cnm-pozytywne S. mutans występują u ok. 10% populacji generalnej. Obecnie trwają badania nad rolą bakterii jamy ustnej i przewodu pokarmowego w zapoczątkowaniu patologii chorób neurodegeneracyjnych: alzheimera i parkinsona. Z Amerykanami współpracują koledzy z Wielkiej Brytanii i Japonii.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...