Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
MrVocabulary (WhizzKid)

Potrzebna pomoc z notacją chemiczną (for science!)

Rekomendowane odpowiedzi

Hej! Pracuję przy projekcie, który za zadanie zdigitalizować i ubazodanowić przeszło 100 słowników technicznych z pierwszej połowy ubiegłego wieku, żeby odzyskać część utraconego w języku polskim słownictwa. Ale że to ja jestem odpowiedzialny za wszystkie dane, to stwierdziłem, że warto by wyciągnąć wszystkie dane z tych słowników – tłumaczenia na inne języki, definicje i dane pozajęzykowe, co może się przydać choćby w ustalaniu wiedzy technicznej z tego okresu.

 

Jednym z tych słowników jest „Słownik broni chemicznej” podarowany Piłsudskiemu. Zawiera on, oprócz nazw, wzory chemiczne części substancji. Problem polega jednak na tym, że ten słownik ma dużo literówek, przebić drukarskich i niekonsekwentny zapis, a jednocześnie używa kropek w zapisie chemicznym. O ile się orientuję, te kropki oznaczają coś tam coś tam z formowaniem się kryształów, ale nie umiem określić, w jakim stopniu są prawdziwe.

 

Nakreśliłem kontekst, przechodzę do sedna: czy jest tutaj ktoś na tyle biegły w chemii, żeby rzucić okiem na garść przykładów i powiedzieć, czy ten zapis odpowiada rzeczywistości? Tj. czy kropki są w dobrych miejscach, a jeśli ich nie ma, to dlatego, że ich tam nie powinno być? Chcę ustalić poziom spolegliwości danych w tym słowniku (tym bardziej, że autorka porobiła błędy gramatyczne we wszystkich językach).

 

C6H5.(CH2Br)

CNBr

CaCl2
CH3-CO-CH2Cl
C6H5Cl
CN.Cl
CHCl3
Cl.COO.CH2Cl
Cl.COOC2H5
Cl.COO.CCl3
CCl3NO2
ClSO2C.H.OCH3
ClSO2OC2H5
ClCH = CH.AsCl2
HCl
SiCl4
TiCl4
CCl4
CCl3.SCl
S(CH2-CH2Cl)2
C6H5.CH2I
CH3COCH2I
ICH2.COOC2H5

CH3-CO-CH2Br.CH2
CH3.COCHBrCH2Br
CH3AsCl2
C6H5.OH.

SCl2
(ClCH=CH)2:AsCl
NH(C6H4)2:AsCl
 

Będę wdzięczny :)

Edytowane przez WhizzKid

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tj. czy kropki są w dobrych miejscach,

Współczuję. Najpierw musisz określić jakiej notacji chcesz użyć. Ówczesnej? Współczesnej?

kropka jest używana bez sensu:

C6H5.OH nie jest mieszaniną,  to zwykły fenol winien być zapisany tak: C6H5OH

CNBr aktualnie: BrCN - bromocyjan

CN.Cl aktualnie ClCN chlorocyjan

 

Na moje oko wszystkie kropki należy zastąpić znakiem wiązania pojedynczego "-". Oprócz tego

ClSO2C.H.OCH3 chyba chodzi o ClSO2CH-O-CH3

Sugeruję użycie współczesnej notacji. Starą zachowaj jako ciekawostkę czy cóś...

Nawet jak powstawiasz minus zamiast kropek zapis nie stanie się konsekwentny.  Dostaniesz np. CNBr i CN-Cl. 

 

edycja: 

nie zauważyłem tych dwóch:

 (ClCH=CH)2:AsCl

NH(C6H4)2:AsCl

tu będzie jakoś inaczej, czekaj....

 

 (ClCH=CH)2:AsCl zapewne chodzi o Luizyt: (Cl-CH=CH)2-AsCl (luizyt B lub beta)  https://pl.wikipedia.org/wiki/Luizyt

 

NH(C6H4)2:AsCl chyba Adamsyt

Edytowane przez Jajcenty
  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

Może z głupia zapytam, ale jak oznacza się prawidłowo skrętność nieco bardziej złożonych cząsteczek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Współczuję. Najpierw musisz określić jakiej notacji chcesz użyć. Ówczesnej? Współczesnej?

kropka jest używana bez sensu:

Miałem pewne podejrzenia, ale z Twojego opisu wynika, że jest gorzej, niż myślałem… Chciałem oddać jak najlepiej treść słownika, ale się nie spodziewałem, że notacja się tak zmieniła na tym poziomie. Przypuszczam, że dla chemika chyba i tak będzie do rozszyfrowania… więc chyba po prostu zostawię jak jest z glosą o treści podobnej do tej, której mi udzieliłeś.

 

Co do luizytu i adamsytu to trafiłeś, tak były podpisane te formuły.

 

W każdym razie dzięki wielkie, bardzo mi pomogłeś =]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapytam, ale jak oznacza się prawidłowo skrętność nieco bardziej złożonych cząsteczek?

Skrętność (cząstek) mają fizycy, chemicy mają skręcalność cząsteczek, która nie jest tożsama ( a często mylona) z konfiguracją, oznaczaną jako D- lub L-.

(i to wszystko, co wiem :( ).

Edytowane przez TrzyGrosze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

z konfiguracją, oznaczaną jako D- lub L-

W tej chwili jest jakiś bajzel? Widzę że w tej chwili obowiązuje notacja R-S, wspomniana przez Ciebie (najstarsza ) D-L też jest w użyciu, podczas gdy  biochemicy mają resztę świata w poważaniu i używają swojej (+)(-).

Po Z-E, do której mnie zmuszano, nie ma właściwie śladu, a miała być lekarstwem na D-L :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

R-S dla konfiguracji absolutnej,

D-L dla konfiguracji względnej,

Z-E w izomerii geometrycznej.

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z-E w izomerii geometrycznej.

 Jak mogłem pomieszać izomerię geometryczną z chiralnościa pozostanie tajemnicą. Z-E oczywiście zastąpiło cis-trans.

Edytowane przez Jajcenty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...