Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Małe białko z dużą rolą

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z Centrum Medycznego Southwestern University zidentyfikowali białko, które odgrywa kluczową rolę w skurczu mięśnia sercowego. Ponieważ jest ono kodowane przez transkrypt, który wcześniej uznawano za niekodujące RNA (ang. non-coding RNA), rodzi to podejrzenia co do ukrytej roli innych "niekodujących" RNA.

Amerykanie sądzą, że uzyskane wyniki wskażą cel dla nowych leków, które wzmocnią skurcze serca u pacjentów z niewydolnością serca.

Zidentyfikowane białko, nazwane przez badaczy karłowatą otwartą ramką odczytu, w skrócie DWORF (od ang. dwarf open reading frame), składa się z zaledwie 34 aminokwasów, co czyni je 3. najmniejszym znanym białkiem z mysiego genomu. Dla porównania, przeciętne białko jest 10 razy większe i składa się z ok. 350 aminokwasów. DWORF jest kodowane także w ludzkim genomie.

DWORF stymuluje pompę wapniową, która kontroluje skurcz mięśni. Gdy jego stężenie rośnie, rośnie również siła pompująca serca.

W sercu istnieje hamulec [...]. DWORF go wyłącza, przez co mięsień sercowy pompuje mocniej - wyjaśnia dr Eric Olson.

Naukowcy znaleźli DWORF także w wolnokurczliwych mięśniach szkieletowych, które jak sama nazwa wskazuje, kurczą się powoli i są odporne na zmęczenie, przydają się więc w sportach wytrzymałościowych. Występuje w nich dużo mitochondriów i naczyń włosowatych.

Choć są małe i same nie pełnią funkcji enzymatycznych, peptydy takie jak DWORF potrafią regulować działanie o wiele większych kompleksów molekularnych. Można to porównać do małego steru, który wyznacza kierunek o wiele większej łodzi - tłumaczy dr Catherine Makarewich.

Sporządzenie pełnego katalogu małych białek w rodzaju DWORF może zapewnić nowy wgląd w regulację działania molekularnej maszynerii komórkowej - dodaje Benjamin Nelson.

Zanurkowaliśmy w stertę "śmieciowego" RNA i natrafiliśmy na ukryty skarb - podsumowuje dr Rhonda Bassel-Duby.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...