Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

ASASSN-15lh, najjaśniejsza supernowa

Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno odkryta supernowa ASASSN-15lh jest najjaśniejszym obiektem tego typu. W przeciwieństwie do większości superjasnych supernowych, które zwykle pochodzą z aktywnych galaktyk karłowatych, ta supernowa znajduje się w wielkiej spokojnej galaktyce. Średnicę tej galaktyki oceniamy na 7830 lat świetlnych, a masę na 200 miliardów mas Słońca - czytamy w artykule doktora Subo Donga z Kavli Institute for Astronomy and Astrophysics.

Eksplozja ASASSN-15lh, oznaczonej SN 2015L, jest około 200 razy potężniejsza od eksplozji typowej supernowej Ia. Obiekt jest 570 miliardów razy jaśniejszy od Słońca i 20-krotnie jaśniejszy od wszystkich gwiazd Drogi Mlecznej. Jest dwukrotnie jaśniejszy od poprzedniego rekordzisty, supernowej iPTF13ajg.

ASASSN-15lh osiągnęła absolutną wielkość gwiazdową -23,5 i jasność bolometryczną rzędu 2,2 X 1045 ergs/s, co czyni ją dwukrotnie jaśniejszą od jakiejkolwiek innej znanej supernowej - stwierdzili astronomowie. Musimy się zastanowić, jak to w ogóle jest możliwe. Taka jasność wymaga olbrzymich ilości energii, a ta musi skądś pochodzić - mówi współautor odkrycia, profesor Krzysztof Stanek z Ohio State University. Nie mamy pojęcia, co może być źródłem energii dla ASASSN-15lh - dodaje doktor Dong.

Inny autor badań, profesor Todd Thompson spekuluje, że wybuch supernowej mógł dać początek bardzo rzadkiej gwieździe - milisekundowemu magnetarowi. By świecić tak jasno magnetar ten musiałby kręcić się z prędkością co najmniej 1000 razy na sekundę i zamieniać niemal 100% swojej energii obrotowej na światło. Byłby to najbardziej ekstremalny przykład magnetara, znajdujący się na granicy praw fizyki. Biorąc pod uwagę wszystkie ograniczenia możemy zapytać, czy kiedykolwiek ujrzymy coś jaśniejszego? Jeśli to naprawdę magnetar, to odpowiedź brzmi - nie - mówi Thompson.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że w źródle coś pomylili z danymi o galaktyce macierzystej tej supernowej. 

200 mld mas słońca (8 razy mniej niż Droga Mleczna) i tylko niecałe 8000 ly średnicy (12x mniej), co daje bardzo ciasno upakowaną galaktykę.

 

Inna sprawa, że inne źródło: https://www.rt.com/news/329014-brightest-ever-supernova-discovered

 

 

The newly spotted supernova is also said to be 570 billion times brighter than the sun. It is located around 3.8 billion light years away in a galaxy about three times bigger than the Milky Way.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

i tylko niecałe 8000 ly średnicy

 

Bardzo słuszna uwaga Pogo, choć zawsze zatrważa mnie to tak "precyzyjne" przeliczanie jednostek. ;)

We estimate an effecitive radius for the galaxy of 2.4 ± 0.3 kpc

Oryginał: http://arxiv.org/pdf/1507.03010.pdf

Kluczem jest właśnie promień półświatła: https://en.wikipedia.org/wiki/Effective_radius

(oczywiście wszystko przy pewnych założeniach ;)).

Edycja: dla porównania, promień półświatła dla zgrubienia centralnego Galaktyki to 2,7 kpc, dla M31 – 2,2 kpc (http://www.astro.rug.nl/~vdkruit/jea3/homepage/saasfee5.pdf).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...