Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Przeciwbakteryjna plomba do zadań specjalnych

Rekomendowane odpowiedzi

Inżynierowie z Uniwersytetu Stanowego Oregonu (OSU) dokonali obiecujących odkryć dotyczących bioaktywnego szkła w wypełnieniach z materiałów kompozytowych. Bioaktywne szkło wykazuje właściwości przeciwbakteryjne. Dodatkowo ma ono dostarczać minerały, potrzebne do zastąpienia związków utraconych w wyniku próchnicy.

Wydłużenie trwałości wypełnień kompozytowych ma bardzo duże znaczenie, bo tylko w USA rocznie zakłada się ich ponad 122 mln. Poza tym przeciętna osoba przeżuwa ponad 600 tys. razy rocznie, a niektóre badania sugerują, że przeciętny okres trwałości tylnych plomb kompozytowych to zaledwie 6 lat.

Bioaktywne szkło [...] było od dziesięcioleci używane w leczeniu kości [do uzupełniania ubytków kostnych, w chirurgii kostnej czy w cementach ortopedycznych]. Do stomatologii dopiero wkracza, a nasze badanie pokazuje, że może być bardzo obiecujące, jeśli chodzi o wypełnienia. Bakterie powodujące próchnicę wydają się go nie lubić i rzadziej kolonizują wypełnienia, w których zostało wykorzystane - wyjaśnia prof. Jamie Kruzic.

Pierwsze bioaktywne szkło należące do układu Na2O-CaO-SiO2-P2O5 zostało opracowane przez prof. Larry'ego Hencha w 1969 r. Bioaktywność wskazuje na fakt, że organizm je zauważa i może na nie reagować.

Niemal wszystkie wypełnienia w końcu zawiodą. Często na styku plomby i zęba zaczyna się nowa próchnica, zwana próchnicą wtórną.

Amerykanie zauważyli, że w porównaniu do zwykłych kompozytów, w przypadku plomb kompozytowych z bioaktywnym szkłem bakterie wnikają na mniejszą głębokość. Wypełnienia z tym szkłem mogą zatem spowolnić wtórną próchnicę i dodatkowo zapewnić minerały do zastąpienia utraconych związków.

W eksperymentach wykorzystano wyrwane ludzkie zęby mleczne (na OSU powstało pierwsze na świecie laboratorium do symulowania wypełnień stomatologicznych w warunkach naśladujących te panujące w jamie ustnej). Jeśli wyniki uzyskane w laboratorium zostaną potwierdzone w badaniach klinicznych, będzie bardzo łatwo uwzględnić bioaktywne szkło w istniejących recepturach materiałów kompozytowych.

Przeciwbakteryjne działanie bioaktywnego szkła można w części przypisać uwalnianiu jonów wapnia czy fosforanowych, które są toksyczne dla bakterii jamy ustnej i neutralizują miejscowe środowisko kwasowe.

Ja i mój zespół wykazaliśmy już, że kompozyty zawierające wagowo do 15% bioaktywnego szkła mają właściwości mechaniczne porównywalne bądź lepsze od obecnie używanych komercyjnych materiałów kompozytowych - podsumowuje Kruzic.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...