Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Nieprzespana noc pozbawia nas neutralności

Rekomendowane odpowiedzi

Zespół z Uniwersytetu w Tel Awiwie zidentyfikowali mechanizm neurologiczny, który odpowiada za zaburzenie regulacji emocji i wzrost lęku po zaledwie jednej nieprzespanej nocy.

Przed naszym badaniem nie było jasne, co odpowiada za zaburzenia emocjonalne związane z niedoborem snu. Zakładaliśmy, że będzie on intensyfikował przetwarzanie emocjonalnych obrazów i z tego powodu upośledzi mózgowe funkcje wykonawcze. Byliśmy więc zaskoczeni, gdy odkryliśmy, że niedobór snu ma znaczący wpływ na przetwarzanie zarówno naładowanych emocjami, jak i neutralnych obrazów - opowiada prof. Talma Hendler. Okazuje się, że tracimy wtedy neutralność. Zdolność mózgu do odróżnienia rzeczy istotnych jest zaburzona. To trochę tak, jakby wszystko stało się nagle ważne.

Studentka Eti Ben-Simon dwukrotnie badała 18 dorosłych. Raz testy pod kontrolą fMRI i/lub EEG były wykonywane po dobrze przespanej nocy, a raz po pozbawieniu snu w laboratorium. Jedno z zadań polegało na określeniu, w jakim kierunku żółta kropka przemieszcza się na tle zdjęć: pozytywnego (kot), negatywnego (okaleczonego ciała) i neutralnego (łyżka).

Okazało się, że po dobrze przespanej nocy ochotnicy określali kierunek kropki przemieszczającej się na neutralnym tle szybciej i dokładniej, a EEG wskazywało na inne reakcje neurologiczne na neutralne i naładowane emocjonalnie "rozpraszacze". Po pozbawieniu snu badani wypadali jednak źle w obu sytuacjach, a reakcja elektryczna ich mózgu nie różniła się znacząco w zależności od rodzaju zdjęcia.

Może być tak, że pozbawienie snu generalnie zaburza ocenę, ale bardziej prawdopodobne jest, że brak snu sprawia, że obrazy neutralne wywołują odpowiedź emocjonalną - opowiada Ben-Simon.

W drugim eksperymencie, leżąc w skanerze do funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI), badani mieli w określonym momencie wciskać klawisz. Należało przy tym ignorować wyświetlane w tle neutralne bądź naładowane emocjonalnie obrazy.
Izraelczycy zauważyli, że po nieprzespanej nocy ludzie rozpraszali się, widząc jakiekolwiek zdjęcie. Zdradzał to wzorzec aktywacji odpowiadającej za przetwarzanie informacji emocjonalnych struktury układu limbicznego - ciała migdałowatego. Ujawniliśmy zmianę w emocjonalnej specyficzności ciała migdałowatego [...].

Ustalenia Izraelczyków wskazują na rolę snu w podtrzymaniu równowagi emocjonalnej i zdrowiu psychicznym. Obecnie naukowcy sprawdzają, czy i ewentualnie jak nowe metody interwencyjne (koncentrujące się głównie na śnie paradoksalnym REM) mogą pomóc zmniejszyć rozregulowanie emocjonalne w zaburzeniach lękowych, depresji czy zespole stresu pourazowego.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...