Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Wyjątkowe dzieło sztuki

Recommended Posts

W Moli del Salt w hiszpańskiej Katalonii odkryto wyjątkowe dzieło sztuki. Na fragmencie łupku metamorficznego zauważono wyryty rysunek, którego wiek oceniono na 13-14 tysięcy lat. Na kawałku kamienia o wymiarach 18x8,5 centymetra widoczne są półkoliste motywy. Badający je naukowcy doszli do wniosku, że kształt i proporcje wskazują, że autor rysunku przedstawił na nim chaty. Jest to zatem najstarsze znane nam artystyczne przedstawienie osady łowców-zbieraczy.

Marcos García-Diez z Uniwersytetu Kraju Basków oraz Manuel Vaquero z Katalońskiego Instytutu Paleoekologii Człowieka i Ewolucji Społecznej przeprowadzili analizę kształtów i rozmiarów widocznych linii. Wykazali formalne podobieństwo do obozowisk budowanych przez różne grupy łowców-zbieraczy, od Buszmenów z Kalahari po australijskich Aborygenów. Liczba struktur - siedem - również odpowiada typowej wielkości takiego obozowiska.

Wykopaliska w Moli del Salt trwają od 1999 roku. Znajdowane są tam liczne przykłady paleolitycznej sztuki, przedstawienia zwierząt oraz figury abstrakcyjne. Uczeni mówią, że mogą być one przykładami sztuki świeckiej, w przeciwieństwie do przedstawień zwierząt, którym zwykle przypisuje się znaczenie ideologiczne czy religijne. Jeśli spojrzymy na to w ten sposób, to, jak mówi Vaquero, możemy stwierdzić, że obozowisko to przestrzenna manifestacja struktury społecznej grupy łowców-zbieraczy, a kamień z Moli del Salt może być uznane za najstarszą znaną nam reprezentację grupy społecznej. Marcos García-Diez dodaje, że analiza techniczna wykazała, iż siedem motywów powstało w krótkim czasie, za pomocą tej samej techniki i narzędzia. To sugeruje, że autor przedstawił rzeczywistość, którą miał przed oczami.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...