Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Tlenek grafenu wzmacnia plomby

Recommended Posts

Tlenek grafenu można wykorzystać do uzyskania bardziej wytrzymałych plomb.

Typowe wypełnienia amalgamatowe podlegają korozji, a kompozytowe nie są wystarczająco wytrzymałe. Ponieważ grafen jest 200 razy bardziej wytrzymały od stali i nie koroduje, wydaje się świetnym kandydatem do wykorzystania w plombach.

W ramach studium rumuńsko-amerykański zespół sprawdzał, czy różne związki grafenu są toksyczne dla zębów.

Ideą projektu było dodanie grafenu do materiałów stomatologicznych, by zwiększyć ich oporność na korozję, a także poprawić ich właściwości mechaniczne. Istnieją sprzeczne informacje nt. cytotoksyczności grafenu, chcieliśmy więc określić, jak bardzo jest on toksyczny dla zębów - wyjaśnia dr Stela Pruneanu z rumuńskiego Narodowego Instytutu Badania i Rozwoju Technologii Izotopowych i Molekularnych.

Naukowcy sprawdzali, jak tlenek grafenu, grafen domieszkowany azotem czy termicznie zredukowany tlenek grafenu wpływają w warunkach in vitro na komórki macierzyste z zębów.

Okazało się, że zredukowany tlenek grafenu jest wysoce toksyczny i nie nadaje się do wypełnień stomatologicznych. W wysokich dawkach (20 i 40 mikrogramów na mililitr) grafen domieszkowany azotem uszkadza błony, dałoby się więc go wykorzystać po uwzględnieniu ochronnej powłoki. Najmniej toksyczny był tlenek grafenu.

Kolejnym krokiem zespołu ma być wyprodukowanie materiału stomatologicznego z tlenkiem grafenu, przetestowanie jego kompatybilności z zębami i ponowna ocena cytotoksyczności. Wyniki tych badań mają się ukazać już niebawem.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...