Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

MRI ujawniło, co się dzieje z sercem nurków na bezdechu

Rekomendowane odpowiedzi

U sportowców, którzy uprawiają nurkowanie na wstrzymanym oddechu (ang. free diving), zachodzą poważne zmiany sercowo-naczyniowe.

Naukowcy podkreślają, że sport ten może być niebezpieczny, bo nurkowie muszą na długi czas wstrzymać oddech, podlegając ogromnemu ciśnieniu wody i zmianom fizjologicznym. Przez brak doświadczenia najbardziej zagrożeni są amatorzy, ale nawet wśród zawodowców zdarzają się wypadki.

W czasie symulacji zespół z Uniwersytetu w Bonn badał wpływ nurkowania na wstrzymanym oddechu na układ sercowo-naczyniowy 17 czołowych nurków z Niemiec i Austrii (wiek uczestników wynosił od 23 do 58 lat). By ocenić wpływ braku tlenu na działanie serca i przepływ krwi, przed, w czasie i po maksymalnym wstrzymaniu oddechu nurkom wykonano rezonans serca i tętnic szyjnych.

Dla pierwszego badania MRI średni czas wstrzymania oddechu wynosił 299 s, a dla drugiego 279 s. Maksymalny czas bezdechu w czasie skanowania wynosił 8 min 3 s.

Ci sportowcy trenują, by umieć wstrzymać oddech na długi czas. Gdy wchodzą do wody, mogą nie oddychać jeszcze dłużej dzięki odruchowi na nurkowanie - wyjaśnia dr Jonas Dörner.

Odruch na nurkowanie w mniejszym zakresie występuje też bez zanurzenia, w odpowiedzi na zwykłe wstrzymanie oddechu (polega on na zwolnieniu tętna i skurczu naczyń obwodowych ze wzrostem ciśnienia tętniczego, co łącznie prowadzi do centralizacji krążenia i zabezpieczeniu dopływu krwi do mózgu oraz serca). MRI wykazało, że na początku bezdechu serce pompowało silniej niż w okresie spoczynku. Później zaczynało się rozszerzać i pojawiały się problemy. Pod koniec okresu wstrzymania oddechu do mózgu nie docierało wystarczająco dużo krwi, serce nie było [bowiem] w stanie pokonać dużego oporu naczyń.

Choć zmiany w ciśnieniu skurczowym nurków przypominają skurczową niewydolność serca, Dörner zaznacza, że w ich przypadku mają one charakter przejściowy. [Prawidłowa] funkcja powraca w ciągu paru minut od rozpoczęcia normalnego oddychania - dodaje dr Claas Nähle. Wydaje się, że u najlepszych nurków rozwijają się mechanizmy kompensacyjne, które pomagają im się przystosować do zmian sercowo-naczyniowych występujących na bezdechu.

W przypadku kogoś, kto nie jest wytrenowany lub ma choroby serca bądź innych narządów, free diving niewątpliwie może być niebezpieczny.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To sport dla zdrowych ludzi!

Jeśli ktoś trenuje i startuje dla wyników, to asekuracja jest obowiązkowa!

Dla przyjemności nigdy nie należy robić tzw życiówek i też dobrze mieć asekurację. Pod wodą różne rzeczy mogą się zdarzyć- nawet jakiś nagły prąd lub wir. Tak w tym roku zginęła freediverka wszechczasów Natalia Mołczanowa- ikona światowego nurania :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...