Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Mininerka z szalki Petriego

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki zastosowaniu pluripotencjalnych komórek macierzystych w laboratorium udało się uzyskać miniorganoidy działające jak nerki. Naukowcy podkreślają, że uciekając się do edycji genomu, w szalce Petriego będzie można odtwarzać zarówno ludzkie choroby nerek, jak i zdrowe narządy.

Pluripotencjalne komórki macierzyste potraktowano koktajlem związków chemicznych. Pod wpływem tego zabiegu zróżnicowały się do dojrzałych komórek, które utworzyły mininerki z kanalikami, komórkami filtrującymi i komórkami naczyń krwionośnych. Organoidy transportowały związki chemiczne i reagowały na uszkodzenia toksyczne jak prawdziwe kanaliki.

Pytaniem bez odpowiedzi pozostawało, czy za pomocą tej techniki będzie można odtworzyć chorobę nerek w szalce Petriego - opowiada prof. Benjamin Freedman, który w czasie prowadzenia badań pracował w Brigham and Women's Hospital. By odpowiedzieć na to pytanie, Amerykanie uciekli się do jednej z technik edycji genomu - CRISPR - i uzyskali miniorganoidy ze zmianami typowymi dla wielotorbielowatości nerek i kłębuszkowego zapalenia nerek. Mininarządy rozwinęły objawy tych chorób, a więc, odpowiednio, torbiele i brak połączeń między komórkami filtrującymi.

Naukowcy odkryli, że genetycznie dopasowane oragnoidy bez związanych z chorobą mutacji nie wykazywały objawów ani wielotorbielowatości, ani kłębuszkowego zapalenia nerek. CRISPR można wykorzystać do korygowania mutacji. Nasze badania sugerują, że to obiecująca strategia terapeutyczna - uważa Freedman.

Posługując się tą techniką, możemy teraz na żądanie wyhodować nową tkankę nerki, która jest w 100% immunokompatybilna z ciałem pacjenta. Wykazaliśmy, że te tkanki mogą naśladować zarówno zdrową, jak i chorą nerkę i że organoidy mogą przeżyć po przeszczepieniu myszy. Kolejnym pytaniem jest, czy po transplantacji mogą one realizować funkcje narządu - podsumowuje Freedman.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...