Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Męskie i kobiece serca inaczej się starzeją

Rekomendowane odpowiedzi

Po przyjrzeniu się blisko 3 tys. serc naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa odkryli znaczące różnice dot. starzenia serc męskich i kobiecych.

Badania nie wyjaśniają, co dokładnie za tym stoi, ale rzucają nieco światła na różne postaci niewydolności serca u kobiet i mężczyzn, które mogą wymagać płciowospecyficznych metod leczenia.

Raport opublikowany w piśmie Radiology prezentuje wyniki uzyskane w trakcie pierwszego badania podłużnego starzenia serca z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego. Wcześniejsze studia oceniały zachodzące zmiany za pomocą USG.

U obu płci z wiekiem lewa komora serca, która pompuje krew do aorty i dalej coraz mniejszymi naczyniami do wszystkich narządów organizmu, ulega zmniejszeniu. U mężczyzn jednak mięśnie wokół komory stają się pogrubiałe, a u kobiet zachowują swój rozmiar albo się zmniejszają.

I grubszy mięsień sercowy, i mniejsza objętość komory serca oznaczają podwyższone ryzyko związanej z wiekiem niewydolności serca, ale zaobserwowane różnice międzypłciowe sugerują, że u kobiet i mężczyzn choroba może się rozwijać z różnych powodów - podkreśla prof. John Eng.

By obniżyć ryzyko niewydolności, kardiolodzy przepisują często leki hamujące przerost mięśnia sercowego i poprawiające funkcje sercowo-naczyniowe. Skoro jednak u kobiet z wiekiem mięsień sercowy ma tendencję do kurczenia lub zachowywania rozmiarów, mogą one nie odnieść takich korzyści terapeutycznych jak mężczyźni.

W ramach studium akademicy analizowali skany MRI blisko 3 tys. starszych dorosłych w wieku 54-94 lat bez istniejącej wcześniej choroby serca. Ich losy śledzono w latach 2002-2012 w 6 szpitalach na terenie USA. Każda z osób przeszła rezonans na początku badania i ponownie po upływie 10 lat.

W ciągu dekady średnio waga lewej komory zwiększyła się u mężczyzn o 8 g, a u kobiet spadła o 1,6 g. Pojemność lewej komory spadła u obu płci: u kobiet o ok. 13 ml, a u mężczyzn o nieco mniej niż 10 ml. Różnice w rozmiarach, objętości i zdolności pompującej występowały niezależnie od innych czynników ryzyka, o których wiadomo, że wpływają na wielkość i działanie mechaniczne serca, w tym od wagi ciała, ciśnienia, poziomu cholesterolu, natężenia aktywności fizycznej czy palenia.

Opisywane badanie stanowi część Multi-Ethnic Study of Atherosclerosis (MESA).


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

mogą wymagać płciowospecyficznych metod leczenia

 

Dżenderowcy jeszcze nie napisali kontrpublikacji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie może być tak że starzeją się różnie. Domagamy się aby wyrównać to: np. jakiś zastrzyk dla kobiet żeby im też serca wysiadały prędzej. Przynajmniej jakiś parytet czyli 40 % kobiet.

Astro, a Tobie co? :) nie w formie chyba jesteś. Może przeziębienie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

Astro, a Tobie co? :) nie w formie chyba jesteś

 

W rzeczy samej, ekhem, ekhem… A po prawdzie, to parytet mi wchodzi na głowę. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...