Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Zidentyfikowano 4 podtypy raka jelita grubego

Rekomendowane odpowiedzi

Autorzy publikacji z Nature Medicine wyodrębnili 4 podtypy raka jelita grubego. Podkreślają, że z nowo zdobytą wiedzą łatwej będzie zidentyfikować pacjentów z poważniejszą, szybciej postępującą chorobą, która wymaga bardziej intensywnego leczenia.

Naukowcy z Instytutu Badań nad Nowotworami (ICR) w Londynie oraz ich koledzy z Europy i USA skompilowali informacje dot. 3443 pacjentów z rakiem jelita grubego z całego świata, tworząc największy jak dotąd zbiór danych molekularnych i klinicznych na temat tej jednostki chorobowej, w tym nt. mutacji, aktywności genów, aktywacji układu odpornościowego, metabolizmu komórek, typu komórek nowotworowych oraz ich zdolności opanowywania sąsiednich tkanek.

Uczeni z ICR i współpracownicy odkryli, że za pomocą algorytmów do jednej z czterech kategorii da się przypisać aż 87% raków jelita grubego. W każdym z molekularnych podtypów występują odstępstwa od reguły, które mogą sprawiać, że wszystkie podtypy będą podatne na tę samą terapię.

Pacjenci z CSM4 (od ang. consensus molecular subtype 4) są często diagnozowani późno (w III lub IV stopniu zaawansowania). Ich nowotwór silnie przerzutuje, a wskaźnik przeżycia jest znacząco gorszy niż w innych podtypach raka jelita grubego. U chorych z CSM2 wskaźnik przeżycia jest za to o wiele lepszy nawet przy wznowie.

W ramach studium zidentyfikowaliśmy 4 unikatowe typy raka jelita grubego; każdy charakteryzuje się określonym zestawem cech genetycznych i biologicznych. Niektóre są bardziej agresywne i z większym prawdopodobieństwem śmiertelne. To powinno pozwolić lekarzom zidentyfikować ludzi z bardziej agresywną postacią choroby i dostosować do tego leczenie. Ostatecznie może zaś doprowadzić do opracowania nowych molekularnych testów diagnostycznych; znając podtyp raka jelita grubego, dałoby zaś się wybrać najskuteczniejszą w jego przypadku terapię - podsumowuje dr Anguraj Sadanandam z ICR.

 

 


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...