Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Pchla niespodzianka z dominikańskiego bursztynu

Rekomendowane odpowiedzi

W bursztynie z pasma Cordillera Septentrional na Dominikanie zachowała się pchła sprzed 20-30 mln, która ze względu na zestaw nietypowych cech doczekała się własnego rodzaju Atopopsyllus (dosł. dziwna pchła).

Na łamach ostatniego numeru Journal of Medical Entomology opisał ją dr George Poinar Junior z Uniwersytetu Stanowego Oregonu (OSU).

Owad wyróżnia się 5-członowym głaszczkiem szczękowym (u pcheł ma on zwykle 4 człony), a także obecnością struktury przypominającej przysadkę odwłokową. U współczesnych pcheł przysadki występują u samic. To mnie zafascynowało, bo nasz okaz jest samcem [..].

Do występowania struktury nawiązuje drugi człon nazwy owada cionus (od gr. kion - wyrostek, filar).

Okaz z bursztynu wskazuje również na powiązania owadów i patogenów. W okolicach odbytu A. cionus odkryto dwa ich rodzaje: świdrowce i bakterie przypominające pałeczki dżumy. Nie możemy powiedzieć, że to pałeczki dżumy. Możemy jedynie stwierdzić, że ich morfologia przypomina Yersinia pestis.

Wiemy, że pchła [z Karaibów] była wektorem co najmniej 2 patogenów. [...] Ponieważ w bursztynie znaleziono włos gryzonia, mogły one obierać na cel gryzonie. To pokazuje prehistorię związku między wektorem, gospodarzem i patogenem.

Na bursztyn z pchłą natknęła się żona Poinara Roberta; miało to miejsce przed przenosinami obojga z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley na OSU. Naukowcy chcieliby znaleźć więcej próbek A. cionus.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...