Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Działając razem, 3 antybiotyki eliminują MRSA

Recommended Posts

Choć tazobaktam, piperacylina i meropenem nie sprawdzają się w pojedynkę, razem zabijają metycylinooporne gronkowce złociste (ang. methicillin-resistant Staphylococcus aureus, MRSA) zarówno w probówce, jak i w modelu mysim. Zespół ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Waszyngtona w St. Louis sądzą, że podobna trójskładnikowa strategia sprawdzi się także w przypadku ludzi.

Zakażenia MRSA zabijają co roku w Stanach 11 tys. osób. Patogen ten jest uznawany za jedną z najgorszych lekoopornych bakterii - podkreśla dr Gautam Dantas.

Zespół Dantasa współpracował z laboratorium mikrobiologicznym Barnes-Jewish Hospital. Amerykanie prowadzili badania genetyczne 73 szczepów MRSA (chodziło o uwzględnienie jak najszerszej gamy form patogenu ze szpitali i środowiska). Okazało się, że połączenie 3 antybiotyków sprawdzało się w każdym przypadku.

Później, na etapie studium realizowanym we współpracy z University of Notre Dame, stwierdzono, że zestaw leczył zakażone MRSA myszy równie skutecznie, co jeden z najsilniejszych antybiotyków na rynku.

Bez farmakoterapii gryzonie nie przeżyłyby dnia, lecz 3-składnikowy koktajl je wyleczył. Antybiotyki atakujące ścianę komórkową bakterii działały synergicznie.

Co istotne, Amerykanie nie zauważyli, by te 3 antybiotyki prowadziły do lekooporności MRSA. Wiemy, że ostatecznie wszystkie bakterie stają się oporne na antybiotyki, ale to trio kupuje nam nieco czasu, być może nawet dość dużo.

Zaczęliśmy od MRSA, bo to bardzo trudny do leczenia patogen, ale mamy nadzieję, że identyczne podejście [łączenie nieskutecznych w pojedynkę leków] sprawdzi się w przypadku innych zabójczych patogenów, np. przedstawicieli rodzaju Pseudomonas czy zjadliwych postaci pałeczek okrężnicy.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...