Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Konkurencja z kotami doprowadziła do wyginięcia wielu prehistorycznych psowatych

Rekomendowane odpowiedzi

Rywalizacja z kotowatymi (Felidae) odgrywała w ewolucji psowatych (Canidae) większą rolę niż zmiana klimatu.

Międzynarodowy zespół naukowców z Uniwersytetów w Göteborgu, São Paulo i Lozannie zbadał ponad 2 tys. skamieniałości i doszedł do wniosku, że przybycie kotowatych z Azji do Ameryki Północnej miało bardzo duży wpływ na różnorodność Canidae, przyczyniając się do wyginięcia aż 40 ich gatunków.

Zazwyczaj oczekujemy, że przytłaczającą rolę w ewolucji bioróżnorodności będą odgrywać zmiany klimatu, tymczasem [tutaj] okazało się, że dla psowatych ważniejsza była rywalizacja między gatunkami drapieżników - podkreśla Daniele Silvestro z Wydziału Nauk Biologicznych i Środowiskowych Uniwersytetu w Göteborgu.

Psowate pojawiły się na terenie Ameryki Północnej ok. 40 mln lat temu i osiągnęły maksymalną różnorodność ok. 22 mln lat temu, gdy kontynent zamieszkiwało ponad 30 gatunków (obecnie w Ameryce Północnej żyje tylko 9 przedstawicieli rodziny Canidae). Psowate stopniowo stawały się coraz większe. Niektóre z nich ważyły ponad 30 kg i należały do największych mięsożerców na kontynencie.

Ograniczona ilość zasobów stwarza silną konkurencję między mięsożercami dzielącymi obszar występowania; od zdolności ich zdobywania zależy sukces ewolucyjny. Analiza zapisu kopalnego ujawniła, że konkurencja wielu kladów mięsożerców doprowadziła do stopniowego wymierania i zastępowania jednych podrodzin psowatych kolejnymi (konkurencja zwiększała tempo wymierania i hamowała specjację). Stwierdzono, że o ile kotowate wywierały silny negatywny wpływ na przeżywalność prehistorycznych psowatych, o tyle nie było już mowy o odwrotnej zależności. Wydaje się więc, że kotowate były skuteczniejszymi myśliwymi.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...