Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Niezmienna rola królowych małżonek

Recommended Posts

Księżne Kate i Diana odgrywają tę samą rolę, co ich odpowiedniczki sprzed wieków. Profesor Helen Watanabe-O'Kelly z Wydziału Języków Współczesnych i Średniowiecznych Uniwersytetu Oksfordzkiego zauważa, że role Kate Middleton i Diany Spencer są niezwykle podobne do ról małżonek monarchów z XVI-XVIII wieku. Profesor Watanabe-O'Kelly prowadzi duży międzynarodowy projekt badawczy „Małżeństwo kultury: królowe małżonki i europejskie tożsamości 1500-1800”.

To fascynujące, że księżna Cambridge spełnia obecnie te same zadania, jakie spełniały wszystkie małżonki królów od 1500 roku. Jej rola w ogóle się nie zmieniła, mimo iż księżna pochodzi z klasy średniej i jest Brytyjką - mówi profesor Watanabe-O'Kelly.

Podstawową powinnością małżonki króla było i jest urodzenie następcy tronu oraz kolejnego dziecka. Angielskie wyrażenie „heir and a spare” oznacza właśnie następcę oraz dziecko „zapasowe”, które obejmie tron, gdyby pierworodnemu coś się stało. Księżna Kate już wywiązała się z obowiązku urodzenia odpowiedniej liczby dzieci.

Kolejnym obowiązkiem małżonek było i jest pojawianie się publicznie w pięknych strojach, ze starannie ułożoną fryzurą, by wyglądem podkreślać zamożność i pozycję społeczną męża. Małżonka ma też obowiązek angażowania się w działania charytatywne. Powinna zajmować się osobami starszymi ubogimi czy dziećmi. Jeszcze innym z obowiązków jest chodzenie do kościoła. Obecnie jednak małżonka nie musi tak bardzo jak jej poprzedniczki podkreślać swojej wiary.

Jednym z najważniejszych obowiązków małżonki władcy jest skupianie na sobie emocji poddanych. Stąd właśnie bierze się tak wielkie zainteresowanie Brytyjczyków swoją monarchią. Władca może rządzić tylko wówczas, gdy jest wspierany przez podwładnych, a królewska małżonka ma za zadanie związać emocjonalnie naród z koroną.

Wszyscy widzieliśmy, jak trudne chwile przeżywała monarchia brytyjska, gdy wydawało się, że królowa nie podziela żałoby ludu po śmierci Diany. Gdy umiera piękna ukochana księżna, naród pogrąża się w żałobie, nawiązuje się emocjonalna więź między poddanymi a całą rodziną królewską. Podobne sceny jak te, które widzieliśmy po śmierci Diany można było oglądać w 1810 roku gdy zmarła Luiza Pruska czy w 1898 roku po zabójstwie pięknej cesarzowej Elżbiety (Sisi).

Najważniejszą różnicą pomiędzy Dianą czy Kate, a ich poprzedniczkami jest fakt, że współczesne małżonki nie pochodzą z domów panujących. Wcześniej było to niezwykle ważne. Jeszcze do II wojny światowej król brał za żonę zagraniczną księżniczkę. Kobiety te odgrywały w swoich nowych ojczyznach olbrzymią rolę, wprowadzając doń elementy innych kultur. Często zabierały ze sobą osobistego kapelana, muzyków, książki, biżuterię, stroje, meble. Przynosiły ze sobą nowe idee, także religijne. W ten sposób zmieniały teren na którym się pojawiały. Wystarczy zobaczyć, jakie wpływ na Brytanię miały Anna Duńska, Henrietta Anna Burbon czy Katarzyna Bragança. Wszystkie były patronkami sztuki - stwierdza profesor Watanabe-O'Kelly.

Zdaniem uczonej także małżonka dziecka Kate i Williama, George'a, będzie spełniała te same role, jakie od wieków odgrywają żony królów Wielkiej Brytanii.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...