Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Gdzie jest ciepło z Pacyfiku?

Recommended Posts

Grupa naukowców twierdzi, że znalazła odpowiedź na pytanie, co stało się z energią cieplną, która wskutek globalnego ocieplenia trafiła do Oceanu Spokojnego. Zdaniem ekspertów, została ona przetransferowana do Oceanu Indyjskiego. O pracy swojego zespołu informuje na łamach Nature Geoscience Jerome Vialard z Universite Sorbonne.

Od pewnego czasu pojawiają się doniesienia, że od 10-15 lat mamy do czynienia z wyraźnym spowolnieniem globalnego ocieplenia. Wielu naukowców sugeruje, że zjawisko to zostało spowodowane działalnością oceanów, które wchłonęły nadmiarowe ciepło. Problem jednak w tym, że nie zdobyto dowodów, by wzrosła temperatura największego z oceanów – Pacyfiku. Autorzy najnowszych badań twierdzą, że znaleźli odpowiedź na pytanie o brak wzrostu temperatury.

Uczeni przeanalizowali dostarczone przez NOAA (Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna) dane dotyczące temperatury wód powierzchniowych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Odkryli, że w ciągu ostatnich 10 lat temperatura wód Pacyfiku obniżyła się. Jako, że energia musiała się gdzieś przemieścić, naukowcy wykorzystali modele komputerowe pokazujące globalne temperatury, ruch wiatru i inne zjawiska pogodowe. Z modeli wynika, że energia cieplna gromadząca się na zachodzie Oceanu Spokojnego jest następnie przenoszona przez pasaty w kierunku Indonezji. Bliższe badania wykazały, że na Oceanie Indyjskim wzrosła temperatura wód powierzchniowych (do głębokości 700 metrów). Przyrost ten odpowiada około 70% energii cieplnej, która w ciągu ostatnich 10 lat trafiła do atmosfery.

Uczeni obawiają się, że – jeśli mają rację – w przeszłości to nadmiarowe ciepło może zostać uwolnione z powrotem do atmosfery, prowadząc do gwałtownego skoku globalnych temperatur.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Uczeni obawiają się, że – jeśli mają rację – w przeszłości to nadmiarowe ciepło może zostać uwolnione z powrotem do atmosfery

Jeśli zostanie oddane gdzieś tak w plejstocenie to myślę, że nie byłoby tak źle ;) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...