Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Bliski koniec Lodowca Szelfowego Larsen B

Recommended Posts

NASA informuje, że pozostała część Lodowca Szelfowego Larsen B, który rozpadł się w 2002 roku, prawdopodobnie nie przetrwa do końca dekady. Widzimy sygnały, świadczące o tym, że pozostałość ulega rozpadowi. Z naukowego punktu widzenia jest to fascynująca okazja do obserwowania procesu destabilizacji i rozpadu szelfu lodowego. Jednak to zła wiadomość dla planety. Ten lodowiec istniał przez co najmniej 10 000 lat i wkrótce zniknie - mówi Ala Khazendar z Jet Propulsion Laboratory (JPL), który stoi na czele grupy badającej lodowiec.

Resztki lodowca Larsen B zlokalizowane na wybrzeżu Półwyspu Antarktycznego mają powierzchnię około 1600 kilometrów kwadratowych, a lód w najgrubszym miejscu liczy sobie 500 metrów. „W przypadku tego lodowca najbardziej zaskakujące jest szybkie tempo zachodzących zmian” - mówi Khazendar. Po rozpadzie lodowca w 2002 roku jego pozostałości przez kilka lat wydawały się stabilne. Okazało się jednak, że w ostatnich latach znacząco zwiększyło się tempo wypływu przesuwania się lodowca (nawet do 700 metrów rocznie), a grubość lodu zmniejszyła się nawet o 22 metry.

„Badania lodowców Półwyspu Antarktycznego dają nam wgląd w zachowanie lodowców położonych bardziej na południe, które w większej części składają się z lodu położonego na gruncie. Dowiadujemy się, jak zareagują one na globalne ocieplenie” - mówi glacjolog Eric Rignot z JPL.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...