Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Copernicus Festival – tajemnicze zjawisko geniuszu

Rekomendowane odpowiedzi

Już 18 maja rusza druga edycja Copernicus Festival, poświęcona fenomenowi genialności. Geniusz to nie tylko wybitnie utalentowany artysta czy naukowiec, ale przede wszystkim tajemnicze zjawisko. Odbywające się w ramach festiwalu wykłady, debaty, spotkania, koncerty, wystawy i  projekcje filmów zobrazować mają przejawy geniuszu w różnorodnych sferach rzeczywistości.

Zaproszeni gości spróbują odpowiedzieć na pytanie jak opisać i wyjaśnić geniusz z perspektywy dziedzin, w których są ekspertami. Czy geniusz to kwestia inteligencji i zdolności, czy raczej osobowości i pracy? Jak działają wyobraźnia i intuicja? Jak powstają arcydzieła i dokonywane są przełomowe odkrycia?

Program festiwalu będzie podzielony na kilka pasm. Przede wszystkim ponownie pojawią się cykle, które cieszyły się największą popularnością w czasie pierwszej edycji:
Wykłady Gwiazd – wykłady światowej renomy naukowców i znanych pisarzy. W tym roku wśród gości Copernicus Festival pojawią się:
George Ellis – profesor matematyki stosowanej z Uniwersytetu Kapsztadzkiego, autor ponad 500 artykułów naukowych i wielu książek dotyczących teorii względności i kosmologii, w tym – wspólnie ze Stephenem Hawkingiem – „The Large Scale Structure of Space-Time”. Laureat Nagrody Templetona.
Anna Wierzbicka – profesor językoznawstwa z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego. Znana jest szczególnie dzięki pracom z dziedziny semantyki, pragmatyki i językoznawstwa międzykulturowego. Stworzyła teorię naturalnego metajęzyka znaczeniowego, dzięki czemu zainicjowała odkrycie wspólnych dla wszystkich języków znaczeń elementarnych wyrazów.
Tetsuro Matsuzawa – dyrektor Instytutu Badań nad Prymatami na Uniwersytecie w Kioto. Znany jest szczególnie z badań nad inteligencją i pamięcią szympansów. Prof. Matsuzawa nauczył swą podopieczną szympansicę Ai posługiwać się mową migową, a także liczyć.
Jacek Dukaj – polski pisarz science-fiction. Wielokrotny laureat Nagrody im. Janusza A. Zajdla, nominowany do Paszportu „Polityki”, a także do Nagrody Literackiej Nike, laureat Nagrody Kościelskich i Europejskiej Nagrody Literackiej. Autor m.in. „Lodu”, „Wrońca” i „Perfekcyjnej niedoskonałości”.
Podczas Festiwalu spotkać też będzie można jego Dyrektora Programowego Michała Hellera – profesora nauk filozoficznych, specjalizującego się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka-wiara.

Śniadania Mistrzów – spotkania z wybitnymi naukowcami, podczas których w mniej formalnej atmosferze będzie można zadać im pytania o ich pracę i pasje. Gośćmi Śniadań będą:
Jan Strelau – profesor psychologii, członek Polskiej Akademii Nauk, znany z badań nad temperamentem, laureat Nagrody FNP („polskiego Nobla”).
Ryszard Tadeusiewicz – automatyk i informatyk, profesor nauk technicznych, członek Polskiej Akademii Nauk, trzykrotny rektor Akademii Górniczo-Hutniczej.
Jan Woleński – filozof analityczny, logik i epistemolog, teoretyk prawdy oraz filozof języka, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, uważany za kontynuatora myśli szkoły lwowsko-warszawskiej.
Katarzyna Chałasińska-Macukow – profesor nauk fizycznych, rektor Uniwersytetu Warszawskiego w latach 2005–2012.
Ryszard Nycz – teoretyk i historyk literatury, pracownik Instytutu Badań Literackich PAN, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Lekcje Czytania – skierowane do licealistów spotkania, podczas których będą oni mogli porozmawiać o nauce z autorami i tłumaczami książek popularnonaukowych. Tegoroczne lekcje dotyczyć będą miedzy innymi książek: „Bonobo i ateista” Fransa de Waala i „Dźwignie wyobraźni” Daniela Dennetta.

Nauka Czytania – spotkania z dziećmi poświęcone tropieniu wątków naukowych w znanych bajkach dla dzieci. Chcemy porozmawiać z dziećmi o tym, czym jest osobowość na przykładzie bohaterów cyklu o Muminkach, zastanowić się nad logiką na podstawie „Alicji w Krainie Czarów” oraz zapoznać najmłodszych ze sposobami komunikowania się zwierząt na przykładzie książek o doktorze Dolittle.

Warsztaty – spotkania, podczas których festiwalowi goście będą się mogli przyjrzeć „nauce w działaniu”, choćby temu, jak przeprowadza się eksperymenty psychologiczne czy też jakimi sposobami można badać ludzki mózg. W ramach festiwalu odbędą się też warsztaty winiarskie i literackie.

Pasmo Filmowe – w którym oglądać będziemy takie filmy fabularne i dokumentalne jak „Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy?”, „Internet’s Own Boy” czy „Amadeusz”.

Debaty Główne – dyskusje wieczorne, poświęcone ciekawym problemom naukowo-filozoficznym. Wraz z Markiem Krajewskim rozważymy możliwość dokonania zbrodni „doskonałej”, Andrzeja Olechowskiego spytamy o geniusz władzy, a prof. Jerzy Stelmach, prof. Czesław Nosal, prof. Bartosz Brożek i ks. prof. Michał Heller zastanowią się, czy czasy geniuszy się skończyły.

Pojawią się również nowe cykle:

Dwie Księgi – spotkania z autorami serii książeczek poświęconych relacjom nauki i duchowości m.in. prof. Michałem Hellerem.
Inventio – prezentacje wynalazków i nowych technologii m.in. aplikacji Incuvo, sensora Clime oraz drukarek 3D (PIRX One). W ostatni dzień festiwalu budować będziemy maszynę Turinga.
Perceptio – gdzie poza nauką można znaleźć geniusz? Z prof. Ewą Łętowską i Krzysztofem Pawłowskim porozmawiamy o prawie i operze, z Michałem Okoński, Rafałem Stecem, Rafałem Ulatowskim i Tomaszem Pasiecznym podyskutujemy kto jest lepszy – Messi czy Ronaldo, z prof. Piotrem Szarotą i prof. Ewą Kuryluk odwiedzimy dawny Wiedeń w poszukiwaniu genius loci, a z prof. Janem Andrzejem Kłoczowskim i prof. Karolem Tarnowskim przyjrzymy się natchnieniu religijnemu.

KONCERTY

Inauguracją Festiwalu będzie recital fortepianowy ukraińskiego pianisty Aleksandra Gawrylyuka, w hołdzie dla Józefa Hofmanna w Filharmonii Krakowskiej w dniu 18 maja 2015 o godz. 20.00.
Aleksander Gawrylyuk, zwany niekiedy współczesnym Horowitzem pochodzi z Charkowa na Ukrainie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku siedmiu lat, pierwszy koncert zagrał jako dziewięciolatek. W latach 1998-2006 mieszkał i studiował w Sydney w Australii. Zwycięzca konkursu w Senigali we Włoszech (1996) i IV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Hamamatsu w Japonii (2000). Jest laureatem II nagrody (w 1997) i złotego medalu (w 1999) na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Pamięci Vladimira Horowitza w Kijowie. Co roku koncertuje w Suntory Hall i Tokyo Opera City Hall. W Japonii nagrał dwie swoje pierwsze płyty CD. W 2005 roku zwyciężył w XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie, zdobywając I nagrodę, złoty medal i nagrodę za najlepsze wykonanie koncertu klasycznego. Koncertował także w Australii, m.in. w „Stars of the Future” w Government House, na festiwalach Rachmaninowa i Prokofiewa, w Sydney Opera House, dla radia ABC Classic FM i telewizji ABC i SBS. Gościł w USA (Miami Piano Discoveries Festival, koncert w Salt Lake City dla 17 tysięcznej widowni), Europie (recitale na Klavier Festival Ruhr i na 56. Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju). W 2007 roku zadebiutował w Moskwie koncertem na Kremlu, a następnie z Rosyjską Orkiestrą Narodową pod dyrekcją Vladimira Spivakova w Wielkiej Sali Konserwatorium Moskiewskiego. Grał z Izraelską Filharmonią, Sydney Symphony, Melbourne Symphony, Western Australia Symphony, Tokyo Symphony, Osaka Philharmonic, Filharmonią Narodową, współpracując m.in. ze Spivakovem, Segerstamem, Fedoseyevem, Gruppmanem, Ettingerem.

Fenomenowi geniusza i genialności w muzyce poświęcone zostanie wydarzenie zaplanowane na trzeci wieczór Festiwalu - koncert, którego bohaterami będą Mozart i Salieri. Film Milosa Formana "Amadeusz" jest tutaj dla nas pretekstem do głębszego namysłu nad kondycją człowieka i jego relacją do Boga. Film ten nie jest bowiem biografią Mozarta lecz w swojej najgłębszej warstwie przywołuje biblijną opowieść o Kainie i Ablu. Amadeus, ten który jest umiłowany przez Boga, pada ofiarą zazdrości i zawiści Kaina - Salieriego. W trakcie koncertu o tajemnicy Kaina i Abla, relacji geniusza i zwykłego człowieka, opowiedzą publiczności dwaj wybitni profesorowie: Jerzy Vetulani, neurobiolog i Dariusz Czaja, antropolog kultury. Ich wypowiedzi ilustrowane będą kompozycjami Mozarta i Salieriego, wykonywanymi przez chór i orkiestrę Capelli Cracoviensis. W programie koncertu znajdą się utwory świeckie i religijne: SALIERI Sinfonia Veneziana (3 części) MOZART Sinfonia A-dur (4 części) SALIERI Salve Regina MOZART Ave verum
Koncert odbędzie się w środę, 20 maja o godz. 20.30 w Bazylice św Trójcy oo. Dominikanów w Krakowie.

Fisz Emade Bonowicz „Nowe neuronalne pętle”
Nieoczywiste spotkanie muzyczno-literackie braci Waglewskich i nominowanego do Nike i Nagrody im. Szymborskiej poety Wojtka Bonowicza w piątek, 22 maja o 22.00 w Forum Przestrzenie.

Festiwalowi towarzyszą też Wystawy: wystawa rzeźb Stanisława Cukra zatytułowana „Bóg i Forma”, której wernisaż odbędzie się 20 maja o 18:00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha oraz wystawa pt. „Ręka geniusza – Józef Hofmann”, której wernisaż odbędzie się 18 maja o 16:00 w Galerii Krakowskiej.

IDEA I ORGANIZATORZY
Nauka to jedna z najbardziej fascynujących przygód ludzkości, naznaczona zmaganiami z tajemnicami przyrody, ale i intelektualną radością poznawania. Rzadko jednak stawiamy sobie pytanie, w jak wielkim stopniu odkrycia naukowe kształtują nasz sposób postrzegania rzeczywistości i jak bardzo wpływają na całość tego, co nazywamy kulturą. Istnieje pokusa, by teorie naukowe przeciwstawiać sztuce i literaturze, gdy tymczasem należą one do rdzenia tradycji Zachodu.
Refleksja nad wzajemnym wpływem koncepcji naukowych, religii, literatury i sztuki – nie tylko poprzez wykłady i dyskusje, ale także projekcje filmów, koncerty i wystawy – pozwoli lepiej zrozumieć złożone powiązania tych dziedzin i zainteresuje szerokie grono odbiorców.

Copernicus Festival wzorowany jest na World Science Festival, który co roku odbywa się w Nowym Jorku, gromadząc najlepszych światowych naukowców i rzesze uczestników. Kraków jest doskonałym miejscem na organizację podobnego wydarzenia w Europie – łączy się w nim wszak nauka na najwyższym poziomie z bogatym życiem artystycznym i długą tradycją głębokiej refleksji filozoficznej i teologicznej.

Inicjatorami Copernicus Festival są Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Partnerem strategicznym festiwalu jest „Tygodnik Powszechny”. Wspólne działanie tych instytucji, przy jednoczesnym zaangażowaniu w przedsięwzięcie Miasta Kraków, gwarantuje organizację festiwalu na najwyższym światowym poziomie.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu powraca romantyzm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...