Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Zwierzęce mumie bez zwierząt w środku

Recommended Posts

Podczas skanowania ponad 800 mumii zwierząt ze starożytnego Egiptu okazało się, że aż 1/3 to zwoje materiału bez jakichkolwiek szczątków w środku. Specjaliści z Uniwersytetu i Muzeum w Manchesterze uważają, że zjawisko można wyjaśnić popytem przewyższającym podaż.

Naukowcy wykonywali mumiom kotów, krokodyli czy ptaków zdjęcia rtg., poddawali je też tomografii komputerowej. Stwierdzili, że w ok. 1/3 znajdowały się całe zwierzęta, w 1/3 umieszczono ich części, a w pozostałych przypadkach lnem owinięto inne obiekty.

Nie obyło się bez niespodzianek. Zawsze wiedzieliśmy, że zawartość nie wszystkich mumii pokrywa się z naszymi oczekiwaniami, ale [i tak byliśmy zaskoczeni, bo okazało się, że] w 1/3 nie ma w ogóle szkieletu [...] - opowiada egiptolog dr Lidija McKnight. Co zatem znaleziono zamiast? Zasadniczo materiał organiczny, m.in. błoto, patyki i trzcinę, który mógł zalegać wokół warsztatu balsamisty, a także skorupki jaj i pióra, które są [co prawda] powiązane ze zwierzętami, ale nie stanowią ich integralnej części.

Ludzi mumifikowano z myślą o zachowaniu życia wiecznego, lecz mumie zwierząt składano w ofierze (niektóre bóstwa miały postać zwierząt, a odpowiednia mumia pozwalała nawiązać i utrzymać z nimi kontakt). Należało udać się w odpowiednie miejsce, dzięki barterowi nabyć mumię, a następnie przekazać ją kapłanowi, który zebrawszy większą transzę, organizował pochówek - wyjaśnia dr Campbell Price, kurator Działu Egiptu i Sudanu w Muzeum w Manchesterze.

Wykopaliska pokazały, że popyt na mumie zwierząt był olbrzymi. W Egipcie odkryto ok. 30 wielkich katakumb, wypełnionych mumiami od podłogi po sufit. Każdy grobowiec poświęcono konkretnemu zwierzęciu, np. ibisowi czy psu. Akademicy szacują, że starożytni Egipcjanie mogli sporządzić nawet 70 mln zwierzęcych mumii. Pomiędzy ok. 800 r. p.n.e. a początkowym okresem rozwoju epoki rzymskiej skala zwierzęcej mumifikacji była wielka - dodaje Price. Naukowcy sądzą, że zwierzęta hodowano na skalę przemysłową. Młode osobniki zabijano, gdy były jeszcze dość małe.

Wg akademików, mumie bez szkieletu nie były oszustwem, a klienci- pielgrzymi raczej zdawali sobie sprawę z tego, co zostaje pogrzebane. Wiele wskazuje na to, że zapracowani balsamiści sięgali po wszystko, co tylko kojarzyło się ze zwierzętami, a wpadło im w ręce...


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...