Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Największy symulator huraganów

Rekomendowane odpowiedzi

Na University of Miami powstał największy na świecie symulator huraganów. Maszyna stojąca w Rosenstiel School of Marine and Atmospheric Science przypomina olbrzymie akwarium. Nazwano ją SUSTAIN (SUrge-STructure-Atmosphere Interaction Facility) i wyposażono w silnik o mocy 1700 koni mechanicznych oraz w mieszadła poruszające 144 000 litrów wody. Urządzenie powoli się rozpędza, by w końcu symulować huragany kategorii 5., czyli wiatry, których prędkość wynosi co najmniej 252 km/h. W „akwarium” o wymiarach 23x6x2 metry umieszczono makiety domów, co pozwala na przyjrzenie się wpływowi huraganów na infrastrukturę nadbrzeżną.

Głównym zadaniem SUSTAIN jest udoskonalenie prognoz dotyczących intensywności huraganów - mówi Brian Haus, który stoi na czele projektu. Przez ostatnie 20 lat stopniowo udoskonalaliśmy przewidywania dotyczące drogi, jaką przebędzie huragan. Jednak ani trochę nie posunęliśmy się do przodu w kwestii przewidywania intensywności - wyjaśnia uczony. Przypomina on np. huragan Wilma z 2005 roku, który w ciągu kilku godzin nad Meksykiem zwiększył siłę z kategorii 2. (154-177 km/h) do kategorii 5. Takie zjawiska przerażają meteorologów, gdyż trudno je przewidzieć - stwierdza Haus.

Naukowcy mają też nadzieję, że SUSTAIN, który jest sześciokrotnie większy niż największe symulatory huraganów, pozwoli na badania zniszczeń infrastruktury przybrzeżnej. To bardzo ważne, gdyż większość zasad i modeli wykorzystywanych przez nas podczas wznoszenia infrastruktury nie opiera się na żadnych rzeczywistych danych dotyczących tego, co dzieje się podczas huraganów - wyjaśnia Haus.

Miami jest siedzibą wielu instytucji badających najsilniejsze wiatry. Znajduje się tam National Hurricane Center, należąca do NOAA Hurricane Research Division, a na Florida International University działa Wall of Wind, urządzenie symulujące huragany 5. kategorii. NOAA i US Air Force często wysyłają samoloty do centrum huraganów, prowadzone są intensywne badania nad tymi zjawiskami. Dlatego też środowisko naukowe wiąże duże nadzieje z SUSTAIN. Urządzenie pozwoli na przeprowadzenie licznych badań i przyczyni się do zacieśnienia współpracy pomiędzy różnymi grupami naukowymi.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...