Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Bogate w białko śniadanie ograniczy poposiłkowe skoki glukozy

Recommended Posts

Osoby z cukrzycą typu 2. mają problem z regulacją poziomu cukru, zwłaszcza po posiłkach. Naukowcy z Uniwersytetu Missouri wykazali, że zjadając więcej białka na śniadanie, diabetycy mogą ograniczyć skoki glikemii zarówno po śniadaniu, jak i lunchu.

Ludzie często zakładają, że ich odpowiedź glikemiczna na jeden posiłek będzie taka sama, jak na inne posiłki, ale to nieprawda. Wiemy na przykład,, że ma znaczenie, co i kiedy jemy. Jeśli pominiemy śniadanie, odpowiedź glikemiczna na lunch będzie olbrzymia. W ramach naszego studium odkryliśmy, że u osób, które jadły śniadanie, odpowiedź glikemiczna na lunch była właściwa - opowiada prof. Jill Kanaley.

Amerykanie monitorowali poziom glukozy, insuliny i kilku hormonów przewodu pokarmowego po śniadaniu i lunchu. Ochotnicy z cukrzycą typu 2. jedli wysokobiałkowe albo wysokowęglowodanowe śniadania, a lunch zawierał standardową ilość białek i cukrów.

Naukowcy stwierdzili, że zjedzenie na śniadanie większej ilości białek obniżało poposiłkowy poziom glukozy. Po lunchu stężenie insuliny było nieco podwyższone, co sugeruje, że organizm prawidłowo regulował glikemię.

Pierwszy posiłek dnia jest krytyczny dla podtrzymania kontroli glikemicznej przy późniejszych posiłkach. Śniadanie działa jak priming na resztę dnia. Jego zjedzenie skłania komórki do zwiększenia stężenia insuliny przy drugim posiłku, co jest dobre, bo pokazuje, że organizm działa prawidłowo, próbując regulować poziom cukru.

By osiągnąć korzyści, diabetycy nie muszą wcale jeść dużo białka. Sugerujemy spożywanie na śniadanie 25-30 g białka, co mieści się w granicach zaleceń [amerykańskiej] Agencji Żywności i Leków.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak to mówią: Jeśli założenie jest błędne, cały misterny plan w ... :)

 

Jak wygląda sytuacja ze wzrostem glikemii poposiłkowej u człowieka?

Otóż, wzrost poziomu cukru ma tylko pośredni związek z tym co jemy.

Dlaczego?

To szalenie proste, pik cukru pojawia się we krwi w kilka-kilkanaście minut po spożyciu posiłku węglowodanowego, a wtedy węglowodany owe są w żołądku, a z żołądka nie wchłania się żaden cukier, prócz roztworu glukozy. ;)

O co chodzi?

Wyrzut cukru pochodzi z wątroby i jest reakcją na oszacowanie przez układ nerwowy składu posiłku.

Wzrost stężenia cukru we krwi ma spowodować spowolnienie wchłaniania węglowodanów z jelita, by dać pierwszeństwo aminkokwasom i kwasom tłuszczowym. :)

Dotyczy to zwłaszcza diet niedoborowych w te składniki oraz "niezbilansowanych".

Po przyjęciu posiłku białkowo -tłuszczowego wzrost glikemii nie nastąpi.

Jest to do pewnego stopnia patologia, jednocześnie całe to GI można sobie... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak to mówią: Jeśli założenie jest błędne, cały misterny plan w ..

Tylko gdzie ten błąd?

W spopularyzowanej notce jest mowa o śniadaniu białkowym. Jako prostemu, acz trochę kumjącemu odbiorcy, śniadanie białkowe kojarzy się np z jajecznicą na bekonie czy stekiem smażonym ( a nie jak Tobie, z czystymi proteinami ;) ). Tu i tu białko z tłuszczem, więc:

Po przyjęciu posiłku białkowo -tłuszczowego wzrost glikemii nie nastąpi.

potwierdza wbrew założeniom Twojego postu, konkluzję notki.

PS

W notce jest: "organizm prawidłowo regulował glikemię" u Ciebie: "po przyjęciu posiłku białkowo -tłuszczowego wzrost glikemii nie nastąpi" ale to już kwestia wybrania momentu na osi czasu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chodzi o zdanie:

"Wyrzut cukru pochodzi z wątroby [a nie z posiłku, jak uważa współczesna nauka -> GI] i jest reakcją na oszacowanie przez układ nerwowy składu posiłku."

A implikacje powyższego związane z obniżaniem w populacji glikemii (u zdrowego, prawidłowo odżywionego człowieka glikemia na czczo powinna wynosić >100) oraz "leczenia" cukrzyc, to już samodzielnie. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...