Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Na ryzyko nowotworu trzustki wpływa ilość promieniowania słonecznego

Rekomendowane odpowiedzi

Wg naukowców ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, wskaźnik zapadalności na nowotwór trzustki jest najwyższy w krajach z najmniejszą ilością światła słonecznego. Niskie nasłonecznienie to skutek połączenia grubej pokrywy chmur i dużej szerokości geograficznej.

Przed opublikowaniem raportu w Journal of Steroid Biochemistry and Molecular Biology naukowcy analizowali dane ze 107 krajów. Brali poprawkę na różnice międzynarodowe oraz potencjalnie istotne czynniki, takie jak spożycie alkoholu, otyłość i palenie.

Jeśli mieszkasz na dużych szerokościach geograficznych albo na obszarze z grubą pokrywą chmur, przez większą część roku nie możesz wytwarzać witaminy D, co skutkuje większym od normalnego ryzykiem nowotworu trzustki - twierdzi prof. Cedric F. Garland.

Wśród ludzi żyjących w słonecznych krajach blisko równika standaryzowany dla wieku współczynnik zachorowalności na nowotwory trzustki to zaledwie 1/6 wartości wyliczonej dla osób żyjących daleko od równika. Istotność niedoboru światła słonecznego silnie sugeruje, ale nie udowadnia, że niedobór witaminy D może się przyczyniać do ryzyka nowotworu trzustki.

Naturalnie witamina D występuje w niewielkiej gamie pokarmów. Do dobrych źródeł zalicza się tłuste ryby, np. łososia i tuńczyka. Niewielkie jej ilości znajdują się zaś w wątrobie wołowej, żółtku jaja i serach. Witaminą D wzbogaca się mleko, płatki śniadaniowe i soki, ale większość ekspertów zgodnie twierdzi, że ludzie potrzebują dodatkowych ilości witaminy, wytwarzanych po wystawieniu skóry na działanie słońca, a zwłaszcza promieniowania UVB. Produkcję witaminy D ograniczają zachmurzenie oraz ciemna skóra.

Poprzednio specjaliści z San Diego zidentyfikowali związek między dużą szerokością geograficzną a wyższym ryzykiem nowotworu trzustki. Jak tłumaczy Garland, najnowsze studium pozwoliło stwierdzić, że oszacowanie promieniowania UVB z poprawką na grubość pokrywy chmur zapewnia jeszcze bardziej precyzyjne przewidywania odnośnie do ryzyka tego nowotworu.

W ramach wcześniejszych badań zespół Garlanda i dr. Edwarda D. Gorhama stwierdził, że u osób z wystarczającym poziomem metabolitu witaminy D (25-hydroksywitaminy D) w surowicy ryzyko raka piersi i jelita grubego jest znacząco niższe. Omawiane opracowanie to pierwsze wskazanie na potencjalną rolę niedoboru witaminy D w etiologii nowotworu trzustki.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O psia krew. Za dużo siedzę w domu ide na dwór... o kurczę pada... niech to drzwi ścisną, to już po trzustce...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...