Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Juliusz Cezar doznał serii miniudarów?

Recommended Posts

Lekarze z Imperial College London sądzą, że Juliusz Cezar doznał serii miniudarów. Tłumaczyłoby to jego zachowanie w późniejszym okresie życia.

Ta jedna z najważniejszych postaci europejskiej historii jest od dawna przedmiotem zainteresowania specjalistów od medycyny. Powszechnie przyjmuje się, że polityk cierpiał na epilepsję. Jednak zdaniem ekspertów z Londynu, objawy o których wiemy, można lepiej wytłumaczyć problemami z układem krążenia.

Dotychczas wykluczano, by Cezar cierpiał na schorzenia układu sercowo-naczyniowego, gdyż aż do śmierci był prawdopodobnie w dobrym stanie fizycznym i psychicznym. Ponownie przyjrzeliśmy się objawom i stwierdziliśmy, że już podczas kampanii w Hiszpanii Cezar upadł w Cordobie. Podobne zdarzenie miało miejsce w Afryce, w Thapsus, gdy Cezar upadł w czasie bitwy i musiano go znieść z pola walki. Skarżył się ponadto na bóle i zawroty głowy, a później pojawiają się doniesienia o braku czucia czy tak poważnych zawrotach, że nie mógł stać, gdy senatorowie oddawali mu honory - czytamy w pracy autorstwa Francesco Galassiego i Hutana Ashrafiana. Wszystkie objawy widoczne w czasie całego życia Cezara można wyjaśnić serią miniudarów - mówią naukowcy.

Niewykluczone, że do uszkodzenia mózgu spowodowane przez udary spowodowały zmiany w jego osobowości oraz depresję pod koniec życia.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...