Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Cmentarz pod Uniwersytetem w Cambridge

Rekomendowane odpowiedzi

Pod Uniwersytetem w Cambridge odsłonięto średniowieczny cmentarz. Szacuje się, że znajduje się na nim ok. 1300 pochówków.

Archeolodzy zyskali szansę na przeprowadzenie wykopalisk jednego z największych przyszpitalnych cmentarzy w Wielkiej Brytanii przy okazji odnowy Old Divinity School w latach 2010-12. Odkryto ponad 400 pochówków oraz dowody na więcej niż 1000 kolejnych grobów.

O istnieniu i lokalizacji cmentarza historycy wiedzieli od co najmniej połowy XX w., jednak nikt nie zdawał sobie sprawy z jego wielkości.

Większość szkieletów pochodzi z XIII-XV w. Na cmentarzu chowano zmarłych ze Szpitala św. Jana Ewangelisty. Przybytek został założony przez mieszczan ok. 1195 r. i stał naprzeciw nekropolii do 1511 r. Od niego zresztą pochodzi nazwa college'u, którego częścią jest zbudowana w latach 1877-79 Old Divinity School (St John's College).

Mimo pogłosek, że na cmentarzu pochowano ofiary czarnej śmierci, na żadnym ze szkieletów nie znaleziono śladów dżumy. Nie natrafiono również na duże mogiły zbiorowe z lat 1348-50. W późniejszych wiekach ofiary dżumy w Cambridge grzebano na pastwiskach, np. Midsummer Common, możliwe więc, że podobnie postępowano w średniowieczu.

Szkielety były rozmieszczone w rzędach, część znajdowała się w kostnicy. Archeolodzy znaleźli wysypane żwirem ścieżki, studnię oraz nasiona różnych kwiatów. Niewykluczone więc, że w średniowieczu ludzie również odwiedzali swoich zmarłych.

Dotąd dokładnie zbadano 400 osób. Dzięki temu wiadomo, że większość pochówków miała miejsce bez trumien, a nawet całunów, co sugeruje, że cmentarz służył głównie biednym. Biżuteria i osobiste przedmioty były obecne w bardzo nielicznych przypadkach. Ich niejednoznaczne rozmieszczenie sprawia, że dr Craig Cessford dywaguje, że równie dobrze mogą one stanowić pozostałość wcześniejszej aktywności na [tym] stanowisku.

Na cmentarzu nie ma właściwie młodych kobiet i niemowląt. Wśród zidentyfikowanych szczątków panuje względna równowaga płci, przy czym większość stanowią osoby w wieku ok. 25-45 lat. Naukowcy podejrzewają, że ma to związek ze szpitalnym rozporządzeniem z 1250 r., które precyzowało, że instytucję zaprzątają biedni naukowcy oraz inni nędzarze i wykluczało z opieki ciężarne.

Co zaskakujące, ciała nie noszą śladów poważnych chorób czy przypadłości wymagających pomocy medycznej. Wg autorów raportu, może to odzwierciedlać podstawową funkcję szpitala, czyli właśnie sprawowanie opieki nad biednymi i słabymi.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...