Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Zbierali się, by budować i brać udział w rytuałach

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas wykopalisk na stanowisku Ceibal w Gwatemali archeolodzy z Uniwersytetu Arizony znaleźli dowody na współpracę grup zbieracko-myśliwskich i prowadzących osiadły tryb życia podczas konstruowania budynków oraz uczestnictwa w publicznych ceremoniach.

Publikacja z Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) zadaje kłam dwóm twierdzeniom: 1) że wędrowne i osiadłe grupy tworzyły odrębne, niekontaktujące się społeczności i 2) że budynki użyteczności publicznej powstawały dopiero po pełnym zapuszczeniu korzeni.

Była teoria, że osiadłe i wędrowne grupy współistniały w różnych częściach świata, ale większość osób myślała, że społeczności te działały niezależnie, mimo że przebywały stosunkowo blisko siebie. Nasze studium prezentuje pierwsze relatywnie konkretne dowody, że nomadzi i osiadli zbierali się, żeby zbudować ośrodek ceremonialny - podkreśla prof. Takeshi Inomata.

Plac odkryty w Ceibal datuje się na ok. 950 r. p.n.e., a otaczające go budynki osiągnęły swe monumentalne rozmiary do 800 r. p.n.e. Jak dotąd dowody na stałe osadnictwo w okolicy w tym czasie są nieliczne. Większość ludzi nadal prowadziła tradycyjny zbieracko-myśliwski tryb życia, przemieszczając się z jednego obszaru lasu deszczowego w drugi. Wg Inomaty, pierwsi stali mieszkańcy rejonu nie byli w stanie sami zbudować placu. Konstrukcja budynków ceremonialnych wymaga znacznych nakładów pracy, dlatego trzeba było do tego większych grup.

Inomata i inni dywagują, że grupy o różnym zakresie mobilności spotykały się, by tworzyć budynki i brać udział w ceremoniach. Proces pomógł im stworzyć więzi i ostatecznie dokonać przejścia do w pełni osiadłego społeczeństwa.

Ludzie mają tendencję, by myśleć, że najpierw musi istnieć rozwinięte społeczeństwo i dopiero potem przychodzi pora na budynki. Myślę, że w niektórych przypadkach kolejność jest odwrotna. Proces zbierania się na odprawianie rytuału i budowanie pomógł zbliżyć różnych ludzi i ostatecznie przyczynił się do rozwoju cywilizacji Majów.

Transformacja zachodziła stopniowo, a Majowie stali się w pełni osiadłym, rolniczym społeczeństwem do ok. 300-400 r. p.n.e.

Najbardziej fascynującym odkryciem jest, że przed ustanowieniem bardziej zunifikowanego społeczeństwa ludzie prowadzący różne tryby życia koegzystowali w harmonii przez pokolenia - podsumowuje Melissa Burham.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...