Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Mleko może być dobre dla mózgu

Recommended Posts

Najnowsze badanie naukowców z Centrum Medycznego Uniwersytetu Kansas wskazuje na związek między piciem mleka a poziomem przeciwutleniacza glutationu w mózgach zdrowych starszych osób.

Od dawna myśli się o mleku jako produkcie bardzo istotnym dla kości i mięśni. To studium sugeruje, że może on być także bardzo ważny dla mózgu - podkreśla dr Debra Sullivan.

Zespół dr In-Young Choi pytał 60 ludzi o dietę w dniach poprzedzających obrazowanie mózgu (za pomocą rezonansu magnetycznego monitorowano poziom glutationu). Okazało się, że u osób, które ostatnio piły mleko, stężenie przeciwutleniacza było wyższe. Ma to spore znaczenie, bo pozwala zwalczać stres oksydacyjny i ograniczać uszkodzenia wywoływane przez reaktywne formy tlenu.

Panie zaznaczają, że niewielu Amerykanów spożywa 3 zalecane porcje nabiału dziennie. Studium, którego wyniki ukazały się w The American Journal of Clinical Nutrition, pokazało, że im bliżej komuś do zrealizowania normy, tym wyższy poziom glutationu.

Wg Chio i Sullivan, kolejnym krokiem powinno być losowe badanie kontrolowane.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mleko jest istotne dla kości? Przecież nie od dziś wiadomo, że spożywanie mleka jest szkodliwe i wypłukuje wapń z kości, co prowadzi do osteoporozy. Już pomijając fakt, że nietolerancja laktozy jest bardzo powszechnym zjawiskiem, nie musi się ona objawiać wzdęciami czy biegunką, a np. bardzo nieprzyjemnym zapachem z ust po zjedzeniu nabiału. Poza tym ilość antybiotyków w mleku też nie koniecznie sprzyja naszemu zdrowiu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...