Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Halucynacje słuchowe: różnorodność z odczuciami fizycznymi

Rekomendowane odpowiedzi

Halucynacje słuchowe są o wiele bardziej złożone, niż się wydawało. Największe z przeprowadzonych dotąd badań wykazało, że większość ludzi słyszy wiele głosów o unikatowych (przywodzących na myśl charakter) cechach. U wielu mają one fizyczny wpływ na ciało. Psychiatrzy sądzą, że uwzględnienie ich różnorodności pozwoli lepiej dostosować terapię, np. terapię poznawczo-behawioralną, do indywidualnych potrzeb.

Choć halucynacje słuchowe kojarzy się z chorobami psychicznymi, np. schizofrenią czy zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym, występują one również u osób bez zdiagnozowanej psychozy. Szacuje się, że w ciągu życia doświadczy ich od 5 do 15% dorosłych.

Badanie ludzkiego zdrowia psychicznego i doświadczeń, takich jak słyszenie głosów, z rozmaitych perspektyw jest kluczowe, by naprawdę zrozumieć, co ludzie przeżywają, a nie zakładać, czego powinni doświadczyć na podstawie przypisanej im diagnozy. Mamy nadzieję, że nasze badania doprowadzą do powstania [nowych] interwencji klinicznych - podkreśla dr Angela Woods z Durham University.

Na otwarte i zamknięte pytania z online'owego kwestionariusza Brytyjczyków i Amerykanów odpowiedziało 153 respondentów. U większości badanych stwierdzono chorobę psychiczną, ale 26 nigdy nie leczyło się psychiatrycznie.

Okazało się, że gros osób słyszało wiele głosów (81%) z unikatowymi cechami (70%). Dla mniej niż połowy respondentów doświadczenia miały charakter wyłącznie słuchowy, 45% wspominało o doświadczeniach lokujących się gdzieś pomiędzy myślami a głosami. To odkrycie zadaje kłam przekonaniu, że słyszenie głosów jest zjawiskiem wyłącznie percepcyjnym czy akustycznym i może mieć wpływ na przyszłe badania neurologiczne opisywanego fenomenu.

Autorzy publikacji z The Lancet Psychiatry zauważyli, że u 66% ochotników słyszeniu głosów towarzyszyły wrażenia cielesne, takie jak gorąco czy mrowienie w dłoniach i stopach. Głosy z implikacjami fizycznymi były częściej brutalne.

Mimo że z halucynacjami słuchowymi często wiązały się strach, lęk, depresja i stres, 31% respondentów wspominało o odczuwaniu pozytywnych emocji.

Szczególnie godne uwagi są nasze ustalenia odnośnie do występowania i fenomenologii nieakustycznych głosów. Ogólnie rzecz biorąc, głosy te nie są po prostu doświadczane jako niepożądane czy niechciane myśli [...] - podsumowuje dr Nev Jones Uniwersytetu Stanforda.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Szczególnie godne uwagi są nasze ustalenia odnośnie do występowania i fenomenologii nieakustycznych głosów.

 

Nie rozumiem tego zdania.

Tzn., że oni "widzą" tę wypowiedź w formie pisemnej, "filmu" języka migowego, czy "słyszą" przekaz w alfabecie Morse'a?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...