Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Pisklęta upodobniają się do toksycznych gąsienic

Recommended Posts

By nie stać się łupem drapieżników, pisklęta pokutnika perlistego (Laniocera hypopyrra) upodobniają się do toksycznych gąsienic ciem z rodzajów Podalia lub Megalopyge.

Jesienią 2012 r. Gustavo A. Londoño, Duván Garcia i Manuel Sánchez Martínez natknęli się w Pantiacolla Lodge w południowo-wschodnim Peru na gniazdo pokutnika perlistego (to drugi z opisanych dotąd przypadków). Naukowcy zauważyli, że pisklęta mają puchate pióra z pomarańczowymi promieniami i białymi czubkami.

Choć uwagę zwracał już sam nietypowy wygląd piór, dopiero zachowanie piskląt doprowadziło do wyjaśnienia zagadki. Gdy ok. 6 dni od wyklucia akademicy mierzyli ptaszki, zaczęły one powoli poruszać głową na boki w sposób typowy dla gąsienic.

Pracując w okolicy, zespół natknął się na podobnie ubarwioną toksyczną gąsienicę tej samej wielkości, stąd wniosek, że to przypadek mimikry batesjańskiej: pisklę próbuje przekonać drapieżniki, że jest kolczastą, trującą gąsienicą, a nie smacznym ptaszkiem.

Autorzy publikacji z pisma The American Naturalist podkreślają, że w stosunku do wielkości L. hypopyrra mają długi okres lęgowy (ok. 20 dni), który jest prawdopodobnie związany z tempem dostarczania pokarmu (circa jednym karmieniem na godzinę). Powolny wzrost i wysoki wskaźnik drapieżnictwa gniazdowego sprzyjają ewolucji takich cech morfologicznych i behawioralnych jak u piskląt pokutnika perlistego.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...