Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Pingwiny nie mogą poczuć smaku ryby

Rekomendowane odpowiedzi

Pingwiny wyczuwają jedynie kwaśny i słony smak.

Zespół, którego pracami kierował dr Huabin Zhao z Uniwersytetu w Wuhanie, zaczął badania od przyjrzenia się świeżo opisanym genomom pingwinów Adeli, pingwinów cesarskich i 14 innych ptaków. Okazało się, że choć wiele ptaków, np. kury, zięby czy papugi zielone, nie wyczuwa słodyczy, to w odróżnieniu od pingwinów, nadal dysponuje receptorami goryczy i umami.

Nasze wyniki silnie sugerują, że zdolność wyczuwania umami i goryczy została utracona u wspólnego przodka wszystkich pingwinów, zaś słodyczy [jakiś czas] wcześniej - opowiada dr Jianzhi Zhang z Uniwersytetu Michigan, dodając, że naukowców zaskoczyły co najmniej 2 rzeczy. Po pierwsze, pingwiny jedzą ryby, dlatego można by przypuszczać, że potrzebują genów receptorów umami [...]. Po drugie, generalnie smak kwaśny pozwala wykryć zepsutą żywność, a gorycz produkty toksyczne i choć przypuszczalnie pingwiny nie mogą wykorzystać smaku, by wykryć toksyny, nie wiemy, czy mają na to inne sposoby.

Naukowcy wysnuli pewną hipotezę nt. utraty smaku u pingwinów. Nieloty te ewoluowały w chłodnej Antarktyce, a skądinąd wiadomo, że receptory słodyczy, umami i goryczy, ale nie smaków słonego i kwaśnego, są nieaktywne w niższych temperaturach. Można więc zakładać, że skoro i tak nie działały, ich utrata w trakcie ewolucji miała minimalny wpływ. Od tego czasu wiele pingwinów rozproszyło się po cieplejszych klimatach, ale skoro przodkowie utracili geny receptorów 3 smaków jeszcze w Antarktyce, genów i smaków nie dało się odzyskać nawet po migracji.

Dodatkowo badania anatomii języków pingwinów wykazały, że nie ma na nich receptorów smaku, nawet słonego i kwaśnego. Zamiast tego pokrywa je szczecina, która pomaga przytrzymać śliską zdobycz. Ponieważ ptaki połykają ją w całości, nie ma zbyt dużego znaczenia, jak smakuje.

Zhang dodaje, że nie jest pewien, czy pingwiny naprawdę nie mają kubków smakowych, bo mogą się one znajdować gdzieś indziej w jamie ustnej, np. na podniebieniu, albo w krtani.

Powołując się na przykład kolibrów, u których nastąpiła co prawda utrata genów kodujących receptory słodyczy, lecz ich funkcje przejęły podobnie zbudowane receptory umami, naukowiec wyjaśnia, że u pingwinów nie nastąpiło analogiczne "przebranżowienie". Jako że receptory smaków kwaśnego i słonego są strukturalnie zupełnie inne od receptorów słodyczy i umami, nie mogłyby posłużyć do wykrywania tych ostatnich.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...