Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Szympansy zmieniają wokalizacje, by lepiej porozumieć się z 'nowymi'

Rekomendowane odpowiedzi

Szympansy mogą zmienić swoje zawołania na oznaczenie pokarmów, by lepiej komunikować się z nowymi znajomymi. Wcześniej naukowcy myśleli, że dźwięki te są wyrazem podniecenia (np. preferencji), a małpy mają nad nimi niewielką kontrolę.

Okazja do przetestowania hipotezy nadarzyła się, kiedy w 2010 r. do Zoo w Edynburgu przyjechała złożona z 9 osobników grupa z Parku Safari Beekse Bergen.

Przed integracją naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu i University of York stwierdzili, że w grupach występują inne preferencje i różne zawołania na jabłka. Holenderskie szympansy zmieniły swoje początkowo wysokie zawołania, tak że 3 lata od przeprowadzki stały się one bardzo podobne do niższych dźwięków wydawanych przez zwierzęta z Edynburga (zamiłowanie do jabłek jednak pozostało).

Odkrycia opisane na łamach Current Biology sugerują, że dźwięki oznaczające obiekty mogą funkcjonować u szympansów bardzo podobnie do ludzkich słów. Wiele wskazuje więc na to, że zdolność uczenia się wyrazów od innych zawdzięczamy wspólnemu przodkowi ludzi i szympansów, który żył ok. 6 mln lat temu.

Zespół dr Katie Slocombe nagrywał chrząknięcia na oznaczenie jabłek, wydawane przez małpy przed integracją w 2010 r., po połączeniu w 2011 r. i ponownie w 2013 r. Okazało się, że zwykłe życie razem przez rok i bycie wystawionym na zawołania innej grupy na owoce nie wystarczyło, by pojawiła się motywacja do zmiany struktury zawołań. Upodobnienie zawołań stwierdzono dopiero w 2013 r., kiedy analiza sieci społecznych wskazała na silnie przyjaźnie między członkami wcześniejszych podgrup.

Preferencje dotyczące jabłek pozostały w ciągu 3 lat niezmienne. Tym samym po raz pierwszy udało się wykazać, że zawołania nie są produktem pobudzenia i że ich strukturę można zmieniać niezależnie od preferencji w stosunku do danego pokarmu.

Niezwykłą cechą ludzkiego języka jest odnoszenie się do zewnętrznych obiektów i zdarzeń za pomocą społecznie wyuczonych symboli (słów). Zgromadzone dane stanowią pierwszy dowód na to, że poza nami istnieją również inne zwierzęta, które aktywnie modyfikują i społecznie uczą się struktury znaczących [...] wokalizacji - podkreśla Slocombe.

 

 


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to tylko rzeczowniki.

Na migi można nauczyć szympansy czasowników, ale już nie przyimków, zaimków, przymiotników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...