Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Mury Niniwy ciągle stoją

Recommended Posts

Assyrian International News Agency donosi, że mury Niniwy – dawnej stolicy Asyrii – ciągle stoją. Nie potwierdziły się więc plotki, jakoby terroryści z ISIS mieli je zniszczyć. Mieszkańcy okolic Mosulu mówią, że ISIS zapowiedziało wysadzenie w powietrze murów, jeśli Irakijczycy spróbują odbić Mosul.

Niedawno pojawiła się informacja, że dżihadyści zniszczyli starożytne mury. Wczoraj (2 lutego) mury wciąż stały. Ich los wciąż jednak jest niepewny. Islamiści splądrowali muzeum w Mosulu i zniszczyli wiele asyryjskich zabytków.

Asyryjczycy to jedyna rdzenna grupa ludności zamieszkującej Irak. Wiadomo, że mieszkają tam od około 7000 lat. W 2003 roku przed atakiem USA Irak zamieszkiwało 1,5 miliona Asyryjczyków. Obecnie pozostało ich około 500 000. Asyryjczycy są prześladowani i mordowani przez Kurdów oraz szyitów i sunnitów. Setki tysięcy uciekło do Syrii, Jordanii, Turcji i Libanu. W połowie ubiegłego roku ISIS zbliżyło się do równiny Niniwy, zamieszkałej w dużym stopniu przez wyznających chrześcijaństwo Asyryjczyków. W obawie przed islamistami swoje domy opuściło wówczas 200 000 osób.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...