Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Bazodanowy boom w Szwajcarii

Rekomendowane odpowiedzi

W przeszłości banki Szwajcarii były symbolem bezpieczeństwa i dyskrecji. W Polsce powstały powiedzenia „mieć coś jak w szwajcarskim banku” czy „pewne jak w szwajcarskim banku”. Te czasy należą jednak do przeszłości. Banki Helwetów zaczęły zdradzać tajemnice swoich klientów. Jednak na dobrej reputacji kraju świetny interes robią firmy specjalizujące się w przechowywaniu danych.

Przechowywanie danych to nowe eldorado Szwajcarii. Przeżywamy prawdziwy boom - mówi Franz Grueter, dyrektor jednej z czołowych firm na tym rynku, Green.ch. Prowadzone przez niego przedsiębiorstwo każdego roku notuje 30-procentowy wzrost. A zainteresowanie usługami bezpiecznego przechowywania informacji jeszcze bardziej wzrosło od czasu, gdy Edward Snowden zaczął zdradzać tajemnice NSA.

W ciągu ostatnich pięciu lat w Szwajcarii zainwestowano ponad miliard franków w stworzenie centrów bazodanowych. Dzięki temu ten niewielki kraj jest obecnie 5. największym w Europie hubem bazodanowym. Władze Szwajcarii chcą, by ich kraj oferował klientom centrów bazodanowych większe bezpieczeństwo niż inne państwa Starego Kontynentu. Spełnienie tego warunku może być łatwiejsze niż gdzie indziej. Szwajcarskie prawo definiuje informacje osobiste jako „cenne dobro”, które, bez względu na okoliczności, można wydać stronie trzeciej tylko i wyłącznie za zgodą sądu.

Dobra opinia i rozwiązania prawne przyciągają do Szwajcarii coraz więcej firm zajmujących się przechowywaniem informacji. W kraju tym nie słychać bowiem głosów wysoko postawionych polityków i urzędników mówiących np. o potrzebie wydania zakazu szyfrowania danych czy ułatwieniu służbom specjalnym dostępu do informacji.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak długo to potrwa (biorąc pod uwagę, że banki "klasyczne", czyli do pieniędzy przestały już być tak bezpieczne jak dawniej).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...