Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Baribale giną przez przedawkowanie teobrominy

Recommended Posts

Przedstawiciele New Hampshire Fish and Game Department (NHF&G) chcą ograniczyć lub wyeliminować proceder wabienia baribali czekoladą. Parę miesięcy temu znaleziono bowiem 4 niedźwiedzie, które zmarły po przedawkowaniu teobrominy.

We wrześniu w obrębie ok. 15 m od pułapki, gdzie myśliwy umieścił niemal 45 kg czekolady i pączków, znaleziono 4 martwe baribale, w tym 2 młode. Sekcja zwłok przeprowadzona na Uniwersytecie New Hampshire wykazała, że przyczyną zgonu było przedawkowanie teobrominy.

Jak tłumaczy Kent Gustafson, kierownik Programu Dzikiej Przyrody w NHF&G, w jesiennym sezonie łowieckim baribale nie mogą się oprzeć czekoladzie, bo budują zapasy tkanki tłuszczowej przed hibernacją. "Spodziewam się, że gdzieś w przyszłym miesiącu zaproponujemy sposób poradzenia sobie z tym problemem". Wśród rozważanych rozwiązań znajdują się całkowity zakaz wykorzystywania czekolady w pułapkach na baribale lub pozwolenie na stosowanie jej w ograniczonych ilościach (w postaci nadzienia w pączkach lub czekoladowej posypki na innych słodyczach).

Gustafson dodaje, że choć to pierwsze przypadki w New Hampshire, przez czekoladę ginęły już niedźwiedzie i szopy pracze z Michigan.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...