Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Poznano szczegóły techniki picia pszczoły

Rekomendowane odpowiedzi

Stosunkowo niedawno ustalono, jak piją psy czy koty, teraz przyszła kolej na pszczoły. Uciekając się do szybkiej fotografii i elektronowego mikroskopu skaningowego, prof. Shaoze Yan z Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie przyglądał się pijącej nektar pszczole włoskiej (Apis mellifera ligustica).

Języczek pszczoły (glossa) jest pokryty włoskami i przypomina mopa lub szczotkę. W stanie spoczynku złożona trąbka ssąca układa się w jamie gębowej owada w literę Z. Po rozciągnięciu języczek otaczają części aparatu gębowego, które tworzą spełniającą funkcję podporowe rurkę.

Chińczycy zauważyli, że średnia długość włosków wzrasta w kierunku od części proksymalnej po dystalną, a włoski są aktywne w czasie picia. Autorzy artykułu z The Journal of Experimental Biology donoszą, że najpierw wznoszą się te u podstawy języczka, potem w segmencie środkowym, a na końcu na czubku. Naukowcy sądzą, że asynchroniczny wzorzec unoszenia włosków oraz kąt ich postawienia pozwalają zrównoważyć ilość pobieranego pokarmu i opór tarcia. Nie bez znaczenia jest też to, że najbardziej hydrofilowa okazuje się łyżeczka (flabellum), czyli rozszerzenie na końcu języczka.

Warto podkreślić, że przy chowaniu języczka włoski składają się w kolejności odwrotnej niż przy wysuwaniu, a cały cykl - od wyciągnięcia języczka, przez nastroszenie włosków, po złożenie włosków i wciągnięcie języczka - trwa zaledwie 400 milisekund.

 

 


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...